InstagramFacebookYoutube
Zaujímavosti

Každá minúta fyzickej aktivity sa počíta

19. januára 2014
Každá minúta fyzickej aktivity sa počíta
Nová štúdia niečím povzbudzuje aj zaneprázdnených ľudí, ktorí nemajú čas na cvičenie. Každá minúta fyzickej aktivity v miernej alebo vysokej intenzite je totiž prospešná. Výskumníci z Univerzity v Utahu zistili, že je spojená s nižším BMI a nižšou váhou.

To samozrejme na prvý pohľad môže byť ako samozrejmý výsledok, no podľa zaužívaných princípov je odporúčane aeróbnej činnosti venovať minimálne desať minút vkuse, aby bola efektívna.

„Hlavnou myšlienkou tu je fakt, že môžete urobiť naraz len jednu minútu a nestane sa to problémom,“ tvrdí pre NBC News Jessie Fanová, ktorá bola vedúcou pracovníčkou výskumu.

Článok pokračuje pod reklamou


Ženy v experimente absolvovali jednu minútu fyzickej aktivity vo vyššej intenzite a zaznamenali po nej pokles indexu telesnej hmotnosti (BMI) o 0,07 bodu, čo pri žene vysokej 162 cm znamená stratu 0,22 kg hmotnosti. U mužov bol pokles o 0,4 bodu.

Samé o sebe tieto čísla nevyzerajú byť podstatné, no ide len o jednu jedinú minútu. Ak ju vynásobíte 10, 20 alebo 50, dostanete skutočne významné výsledky. A to nemusíte cvičiť vkuse. A kto si nenájde tu jednu minútu niekoľkokrát behom dňa?

„Myslím si, že je ľahšie pre ľudí spracovať tú správu. Inak, ak by nemali niekoľkominútové okno času, mohli by byť od cvičenia odradení a nerobili by nič,“ hovorí Fanová, ktorá spolu s kolegami nabáda aj zaneprázdnených ľudí k fyzickej aktivite, aby si zlepšili svoje zdravie.

„Čas je vzácny,“ tvrdí doktor Michael Mantell, podľa ktorého mnoho ľudí nedostatok času využíva ako výhovorku ako sa cvičeniu vyhnúť. „Ak nemôžete cvičiť hodinu v posilňovni, tak prečo sa tým vôbec zaťažovať? Táto štúdia ukazuje, prečo je také myslenie nesprávne.“

Mantell navyše tvrdí, že ľudia nemusia len cvičiť, ale pomôžu im k lepšiemu zdraviu aj krátke časové úseky domácich či záhradných práci, parkovanie ďalej od obchodu či roboty, hranie sa s deťmi či venčenia psa. Skrátka, aj minúta fyzickej aktivity sa počíta. ?


Zdieľaj na FB Zdieľať na Facebooku

Užitočné nástroje

Výpočet: Index telesnej hmotnosti (BMI)Výpočet BMIVýpočet: Maximálna váha pre 1 opakovanieVýpočet maximálkyVýpočet: Bazálny metabolizmusVýpočet BMREnergetické tabuľkyEnergetické tabuľky
Vylúčenie zodpovednosti:
Informácie uverejnené v článkoch nie sú náhradou rád špecializovaného doktora a majú len informatívny charakter. Nezodpovedáme za zranenia a ujmy, ktoré pri ich využití nastanú. Pred ich aplikovaním odporúčame konzultáciu s lekárom alebo iným odborníkom!
SlovakFitness.sk je online magazín, ktorý začal v roku 2013 s cieľom pomôcť svojim návštevníkom vybudovať krajšie telo, lepšie zdravie a vyššie sebavedomie.

© 2013 - 2022 SlovakFitness.sk

InstagramFacebookYoutube
SlovakFitness.sk
TOPlist