InstagramFacebookYoutube
Výživa

Mlieko – je skutočne zdravé?

28. marca 2014
Mlieko – je skutočne zdravé?
Mlieko je považované za jednu zo základných potravín v našom jedálničku. Je dôležité pre vývin detí, ale popularitu nestráca ani u dospelých, ktorí veria, že pomáha ich kostiam. Je to však skutočne tak? Názory sa rôznia.

Mlieko je vo všeobecnosti biela tekutina, ktorú produkujú prsné žľazy samíc cicavcov. Ľudia konzumujú v dominantnej miere kravské mlieko, ktoré v obchodoch možno dostať vo viacerých alternatívach – plnotučné, polotučné, nízkotučné a odtučnené. Takisto existuje čerstvé, s predĺženou trvanlivosťou a trvanlivé. Je aj základom mnohých iných výrobkov – syrov, masiel, jogurtov, smotany, zmrzliny a podobne. Najviac sa ho vyprodukuje v USA, Indii, Rusku, Nemecku a Francúzsku.

Nutričný profil mlieka

Kravské mlieko je až z 88 % tvorené vodou. Zvyšok tvoria mliečny tuk a mliečna sušina. Obsahuje aj mliečny cukor (laktózu) a veľa bielkovín, z ktorých hlavným zdrojom je kazeín. Je veľmi dobrým zdrojom vápnika, ale obsahuje aj iné živiny, konkrétne 16 vitamínov a ďalších 13 minerálov, z ktorých sú podstatné hlavne draslík, fosfor a železo. Kalorická hodnota a obsah tuku závisí od alternatívy dostupného mlieka.

Článok pokračuje pod reklamou


Výhody konzumácie mlieka

Mlieko má veľkú obľubu u kulturistov a niet sa čomu čudovať. Už len fakt, že sa z neho vyrábajú proteínové doplnky, hovorí za všetko. Bielkoviny z mlieka (srvátka a kazeín) sa totiž zídu pri snahe nabrať alebo uchovať svalovú hmotu a pomáhajú regenerovať svaly po tréningu. Veľa cvičencov si v mlieku dokonca rozmiešava spomínané doplnky. Hodí sa hlavne do objemovky.

Z hľadiska zdravotného sa do popredia dlhé desaťročia dáva význam pri zdraví kostí a zubov. Mlieko totiž obsahuje veľa vápnika, ktorý neposilňuje len kosti, ale tiež pomáha regenerácii svalov, znižuje krvný tlak a podporuje zdravie očí. Ak na mlieko nie ste alergickí, poteší vás aj jeho vplyv na pokožku či na imunitný a nervový systém. Mlieko má upokojujúci vplyv a uvoľňuje telo i myseľ pred spaním. U žien bola aj preukázaná spojitosť medzi pitím nízkotučného mlieka s chudnutím.

Nevýhody konzumácie mlieka

Okrem dobre známej alergie na mlieko, si mlieko získal početnú skupinu nepriateľov. Existuje aj názor, že hoci je pre mladé deti prospešné, pre dospelých úžitok nemá a napomáha rozvoju iných chorôb, ako je obezita či rakovina prostaty. Dokonca útočia na tvrdenie o prospechu na zdravie kosti tým, že ázijských krajinách, kde sa mlieko nekonzumuje, je nižší podiel zlomenín.

Piť, či nepiť?

Ako sa teraz z tejto situácie vymotať? Piť alebo nepiť? Ak mlieko nepíjavate, nemusíte nič riešiť. Ak ho radi máte, nemusíte sa tiež báť. Jeden alebo dva poháre kvalitného mlieka by vám uškodiť nemali. Kým obe strany sa viac-menej na tom zhodujú, tá kritická ešte čosi dopĺňa. „Je dôležité, aby ľudia vedeli, že nemusia piť mlieko, aby boli zdraví,“ konštatuje profesor Walter Willett z Harvardovej univerzity verejného zdravia.


Zdieľaj na FB Zdieľať na Facebooku

Užitočné nástroje

Výpočet: Index telesnej hmotnosti (BMI)Výpočet BMIVýpočet: Maximálna váha pre 1 opakovanieVýpočet maximálkyVýpočet: Bazálny metabolizmusVýpočet BMREnergetické tabuľkyEnergetické tabuľky
Vylúčenie zodpovednosti:
Informácie uverejnené v článkoch nie sú náhradou rád špecializovaného doktora a majú len informatívny charakter. Nezodpovedáme za zranenia a ujmy, ktoré pri ich využití nastanú. Pred ich aplikovaním odporúčame konzultáciu s lekárom alebo iným odborníkom!
SlovakFitness.sk je online magazín, ktorý začal v roku 2013 s cieľom pomôcť svojim návštevníkom vybudovať krajšie telo, lepšie zdravie a vyššie sebavedomie.

© 2013 - 2024 SlovakFitness.sk

InstagramFacebookYoutube
SlovakFitness.sk
TOPlist