Zaujímavá štúdia priniesla konštatovanie, že osobnosti, ktoré majú väčšiu predstavivosť a lepšiu koncentráciu, ako sú napríklad myslitelia alebo „snílkovia“, môžu bolesť prežívať podstatne ľahšie ako ostatní ľudia.
Tieto ich charakteristiky sú totiž priamo spojené s množstvom šedej hmoty prítomnej v určitých častiach mozgu a sú zodpovedné za slobodné a uvoľnené myslenie. Tiež sú však vo vzťahu s posteriórnou parietálnou kôrou, ktorá určuje predispozície človeka smerom k pozornosti a sústredeniu.
Štúdia sa zamerala na mozgy 116 subjektov, ktoré boli monitorované magnetickou rezonanciou v čase, kedy ich ruky boli zohriate na 120 stupňov fahrenheita (cca 49 stupňov celzia), teda teplotu, ktorá je u väčšiny považované za neznesiteľnú. Tí, ktorí preukázali vyšší prah bolesti, mali v daných oblastiach mozgu viac šedej hmoty.
Táto informácia by mohla byť využitá pre zefektívnenie liečby ľudí, ktorých trápia chronické bolesti. A pre vás to môže byť impulz k zmene prístupu ľuďom s nižším prahom bolesti. Namiesto toho, aby ste im povedali, akí sú plačkovia, môžete im povedal: „Máš nedostatok šedej hmoty!“
Čítať ďalší článok:
Mlieko – je skutočne zdravé? Zdieľať na Facebooku