InstagramFacebookYoutube
Motivácia

Ako vstávať skôr a nevynechať svoj tréning

05. júla 2015
Ako vstávať skôr a nevynechať svoj tréning
Chcete trénovať po práci o šiestej večer, no niečo vám do toho príde a vy tréning musíte vynechať. Prípadne máte ťažký deň v práci a jednoducho už nemáte energiu ani chuť ísť ešte cvičiť. Určite to poznáte. Riešenie? Privstaňte si a cvičte hneď ráno!

Čísla hovoria jasne a ľudia, ktorí cvičia ráno, sú omnoho konzistentnejší so svojimi tréningami ako tí, ktorí trénujú v priebehu dňa. Je tak jasné, že pri nich máte menšiu šancu vynechania. Pri šiestej hodine ráno vás predsa len čaká menej prekážok.

A okrem toho, že tréning budete mať rýchlo za sebou a už naň počas zvyšku dňa nemusíte myslieť, prináša cvičenie hneď ráno aj výhodu v podobe toho, že vás do dňa správne nabudí. A ak preferujete behanie, môžete si ráno spríjemniť romantickým východom slnka.

Článok pokračuje pod reklamou


Ako začať trénovať ráno?

Môžete si byť vedomí výhod cvičenia krátko po zobudení, no je to často ľahšie povedať ako skutočne vykonať. Žiada si to úsilie, plánovania a motiváciu. Ak by ste to chceli predsa skúsiť, ponúkame vám zopár tipov, ako sa naučiť vstávať skôr a cvičiť predtým, ako si začnete plniť iné povinnosti.

1. NAPLÁNUJTE SI DEŇ VEČER PREDTÝM
Ak ste zvyknutí plánovať si deň ráno a teraz ešte aj ráno začnete cvičiť, budete mať na organizáciu dňa menej času. Preto ju urobte večer predtým. Nachystajte si veci na cvičenie i veci pre práci či školu – oblečenie, jedlo, rozpis úloh... A taktiež myslíte na plán B! Ak napríklad chodíte v rámci tréningu behávať von, pripravte si náhradný tréning na doma, ak by pršalo.

2. ZAČNITE CHODIŤ SKÔR SPAŤ
Tento bod je veľmi dôležitý. Kľúčové pre skoršie vstávanie nie je skracovania dĺžky spánku, ale skoršie chodenie do postele! Rovnako ako s časom budenia, posúvajte si postupne na skoršie hodiny čas zaspávania. Najlepšie je chodiť spať pred desiatou a dopriať si aspoň 7 a pol hodiny spánku.

3. MOTIVUJTE SA HUDBOU
Cítite sa neprebudení? dajte si dva poháre vody a pustite si energetickú pesničku s povzbudivým „bojovým“ textom, ktorá vás namotivuje. Ešte lepšie urobíte, ak si ten text aj zaspievate :-) A ešte lepšie je, ak máte možnosť nastaviť si zvuk budíka. Využite pri ňom práve nejakú motivačnú pieseň.

4. BUĎTE TRPEZLIVÍ
Ak je ranné vstávanie pre vás novinkou, neočakávajte, že si na ranné cvičenie, či len na to vstávanie, zvyknete hneď v prvý deň. Začiatky bývajú náročné, no trpezlivosť skutočne ruže prináša. Dostávajte sa do toho postupne – posúvajte svoj budík o päť minút týždenne, začnite cvičiť len 20 minút a postupne tento čas predlžujte. Tiež nemusíte zo začiatku cvičiť každý deň. Dôležité je, postupne sa do toho dostať. Časom si tak na to ľahšie zvyknete.

Keď už budete mať po cvičení, môžete si povedať – opäť som nevynechal tréning, a pustiť sa veselo do svojho dňa. Po práci alebo škole sa potom môžete venovať iným záľubám, priateľom alebo rodine. Ak sa bojíte, že si nezvyknete na ranné vstávanie, skúste to. Telo si časom zvykne a vy sa po pár týždňoch budete môcť pýšiť vetou – ranné vtáča ďalej doskáče.

Letný režim, pôvodne z 24.3.2013.


Zdieľaj na FB Zdieľať na Facebooku

Užitočné nástroje

Výpočet: Index telesnej hmotnosti (BMI)Výpočet BMIVýpočet: Maximálna váha pre 1 opakovanieVýpočet maximálkyVýpočet: Bazálny metabolizmusVýpočet BMREnergetické tabuľkyEnergetické tabuľky
Vylúčenie zodpovednosti:
Informácie uverejnené v článkoch nie sú náhradou rád špecializovaného doktora a majú len informatívny charakter. Nezodpovedáme za zranenia a ujmy, ktoré pri ich využití nastanú. Pred ich aplikovaním odporúčame konzultáciu s lekárom alebo iným odborníkom!
SlovakFitness.sk je online magazín, ktorý začal v roku 2013 s cieľom pomôcť svojim návštevníkom vybudovať krajšie telo, lepšie zdravie a vyššie sebavedomie.

© 2013 - 2022 SlovakFitness.sk

InstagramFacebookYoutube
SlovakFitness.sk
TOPlist