Pokus však nebol robený na ľuďoch, ale na myšiach. Tie boli vystavené škodlivým žiarivým svetlám a na základe toho vznikli závery v súvislosti s poruchou zraku. Tie myši, ktoré pravidelne behávali v koliesku, mali lepšie fungujúce sietnice ako tie, ktoré sa aktívnemu pohybu vyhýbali.
Výskumníci tvrdia, že cvičenie je aj u ľudí potenciálnou liečbou zameranou na spomalenie chorôb týkajúcich sa zraku, ktoré súvisia so starnutím, napríklad makulárnej degenerácie, ktorá v pokročilej starobe vedie k výrazným problémom so zrakom, vrátane úplnej slepoty. Makulárna degenerácia vzniká pre umieranie nervových buniek, ktorá vnímajú svetlo.
Vedci sa tiež domnievajú, že sa v tomto smere hodí aeróbne cvičenie (beh, cyklistika, plávanie), ktoré stimuluje špeciálny proteín nazvaný BDNF (brain-derived neurotrophic faktor), ktorý má na svedomí rast buniek a pomáha aj k ich lepšiemu stavu.
„Ľudia, ktorí sú v riziku makulárnej degenerácie alebo už majú prvé náznaky tejto choroby, by tak mohli byť schopní spomaliť napredovanie poškodenia zraku,“ konštatuje uznávaná kanadská expertka Dr. Michelle Ploughmanová.
Samotný výskum sa konal pod záštitou Newfoundlandskej univerzity v Kanade. Pracovalo sa na dvoch skupinách myší, pričom jedna päť dní v týždni behala v koliesku celú hodinu. Druhá bola pasívna. Po dvoch týždňoch boli niektoré myši oboch skupín vystavené veľmi svetlému svetlu na štyri hodiny. Poškodenie u netrénovaných myší bolo dvakrát výraznejšie. Trénované myši mali zase o 20% viac dôležitého proteínu BDNF.
Čítať ďalší článok:
Chcete obmedziť starnutie? Prestaňte robiť tieto veci Zdieľať na Facebooku