Zástancovia srvátkových proteínov sa ich vzdajú len veľmi ťažko, pretože ich presvedčenie o účinkoch je podložené aj skutočnosťou. Srvátkový proteín jednoducho funguje. Napriek tomu však aj konopný proteín má medzi cvičencami dobré meno a dokonca aj medzi tými, ktorý nedali dopustiť v minulosti na srvátku.
Je vo všeobecnosti známe, že rastlinné bielkoviny majú menšiu biologickú hodnotu ako živočíšne a konope je rastlinným zdrojom. Využiteľnosť je o čosi nižšia, no napriek tomu jeho proteín ponúka prekvapujúco kompletné zloženie aminokyselín, vrátane 10 esenciálnych, ktoré si naše telo nevie vytvoriť.
V porovnaní so srvátkovým proteínom obsahuje však aj viac sacharidov a tukov. Tuky však nemožno brať až za takú zlú správu, pretože ide o zdravé omega-3 a omega-6 mastné kyseliny. Plusom je, že veľkú časť sacharidov tvorí vláknina, ktoré nemá len prospešný účinok pre tráviaci trakt, ale aj stabilizuje úroveň cukru v krvi.
Tí cvičenci, ktorí ho už vyskúšali, prišli na to, že nezaznamenali úbytok svalovej hmoty, ktorého sa obávali. Aj naďalej rástli. Bielkoviny boli solídne využiteľné a neboli spôsobené žiadne tráviace problémy, ktoré srvátkový proteín spôsobovať môže. Zloženie konopného proteínu je tiež plusom, pretože sa v ňom nenachádzajú nadbytočné prísady a umelé sladidlá, ktoré sú súčasťou takmer každého bežného proteínu.
Mínusom pre mnohých cvičencov je jeho cena, ktorá je výrazne drahšia ako u srvátkových proteínov. Tí, ktorým záleží aj na svojom zdraví, to však za prekážku brať nemusia. Pre mnohých však bude voľbou číslo jedna naďalej osvedčený srvátkový proteín, ktorý má lepšiu využiteľnosť bielkovín a za nižšiu cenu môžu dosiahnuť kvalitné výsledky.
Letný režim, pôvodne z 23.4.2014.
Čítať ďalší článok:
Sedem spôsobov, ako dostať cukor preč z vašej stravy Zdieľať na Facebooku