InstagramFacebookYoutube
Suplementy

Konopný proteín - výdatný súper srvátky?

26. augusta 2015
Konopný proteín - výdatný súper srvátky?
Nové trendy sa týkajú aj doplnkov výživy a v poslednom období sa dostal do popredia aj konopný proteín, ktorý by mal zaistiť takmer rovnaké účinky ako klasický srvátkový proteín. Jedná sa o výdatného súpera srvátky, ale dokáže ju aj poraziť?

Zástancovia srvátkových proteínov sa ich vzdajú len veľmi ťažko, pretože ich presvedčenie o účinkoch je podložené aj skutočnosťou. Srvátkový proteín jednoducho funguje. Napriek tomu však aj konopný proteín má medzi cvičencami dobré meno a dokonca aj medzi tými, ktorý nedali dopustiť v minulosti na srvátku.

Je vo všeobecnosti známe, že rastlinné bielkoviny majú menšiu biologickú hodnotu ako živočíšne a konope je rastlinným zdrojom. Využiteľnosť je o čosi nižšia, no napriek tomu jeho proteín ponúka prekvapujúco kompletné zloženie aminokyselín, vrátane 10 esenciálnych, ktoré si naše telo nevie vytvoriť.

Článok pokračuje pod reklamou


V porovnaní so srvátkovým proteínom obsahuje však aj viac sacharidov a tukov. Tuky však nemožno brať až za takú zlú správu, pretože ide o zdravé omega-3 a omega-6 mastné kyseliny. Plusom je, že veľkú časť sacharidov tvorí vláknina, ktoré nemá len prospešný účinok pre tráviaci trakt, ale aj stabilizuje úroveň cukru v krvi.

Tí cvičenci, ktorí ho už vyskúšali, prišli na to, že nezaznamenali úbytok svalovej hmoty, ktorého sa obávali. Aj naďalej rástli. Bielkoviny boli solídne využiteľné a neboli spôsobené žiadne tráviace problémy, ktoré srvátkový proteín spôsobovať môže. Zloženie konopného proteínu je tiež plusom, pretože sa v ňom nenachádzajú nadbytočné prísady a umelé sladidlá, ktoré sú súčasťou takmer každého bežného proteínu.

Mínusom pre mnohých cvičencov je jeho cena, ktorá je výrazne drahšia ako u srvátkových proteínov. Tí, ktorým záleží aj na svojom zdraví, to však za prekážku brať nemusia. Pre mnohých však bude voľbou číslo jedna naďalej osvedčený srvátkový proteín, ktorý má lepšiu využiteľnosť bielkovín a za nižšiu cenu môžu dosiahnuť kvalitné výsledky.

Letný režim, pôvodne z 23.4.2014.


Zdieľaj na FB Zdieľať na Facebooku

Užitočné nástroje

Výpočet: Index telesnej hmotnosti (BMI)Výpočet BMIVýpočet: Maximálna váha pre 1 opakovanieVýpočet maximálkyVýpočet: Bazálny metabolizmusVýpočet BMREnergetické tabuľkyEnergetické tabuľky
Vylúčenie zodpovednosti:
Informácie uverejnené v článkoch nie sú náhradou rád špecializovaného doktora a majú len informatívny charakter. Nezodpovedáme za zranenia a ujmy, ktoré pri ich využití nastanú. Pred ich aplikovaním odporúčame konzultáciu s lekárom alebo iným odborníkom!
SlovakFitness.sk je online magazín, ktorý začal v roku 2013 s cieľom pomôcť svojim návštevníkom vybudovať krajšie telo, lepšie zdravie a vyššie sebavedomie.

© 2013 - 2022 SlovakFitness.sk

InstagramFacebookYoutube
SlovakFitness.sk
TOPlist