InstagramFacebookYoutube
Tréning

Trénovať tvrdo alebo rozumne?

09. júla 2020
Trénovať tvrdo alebo rozumne?
Ste orientovaní na detaily o tréningu, vedecké postupy a trénujete rozumne? Alebo ste orientovaní na tvrdú prácu a v posilňovni sa snažíte vypľuť dušu? V ideálnom prípade by ste v sebe mali mať z každého typu osobnosti niečo.

Ak by ste sa orientovali len na trénovanie rozumne a vynechal aspekt tvrdosti tréningu, nemuseli by ste cvičiť dostatočne tvrdo, aby ste stimulovali svalový rast. Ak však budete cvičiť bez rozumu inštinktívne príliš tvrdo, nie len, že spomalíte svoje pokroky, ale riskujete aj pretrénovanie a zranenia.

Tvrdý tréning je typický pre mladých nadšencov, ktorí chcú rýchle svaly. Nájdu sa však aj skúsenejší muži, ktorí k cvičeniu pristupujú tak, že je dobré len vtedy, keď padnú na zem od vyčerpania, zvracajú alebo majú takú svalovú bolesť, že sa nevedia hýbať.

Článok pokračuje pod reklamou


Vždy sa dá trénovať tvrdšie. Poznáte to – dosiahnete bod zlyhania, ale stále pokračujete ďalej a s pomocou sparing partnera vymačkáte niekoľko ďalších opakovaní. Zvýšite váhu tak, že s ňou neurobíte technicky správne opakovania, ale so zlou formou predsa niekoľko opakovaní urobíte. Alebo namiesto 20 minút sa rozhodnete behať 40.

Problémom takéhoto tréningu nie je len to, že je zložitý a riskujete pri ňom zranenia. Ide však aj o to, že nie je príliš kvantifikovateľný a vedecky podložený.

Kvantifikovanosť znamená, že nie ste obmedzení hranicami tréningového programu, nesledujete predpísané počty sérií, opakovaní a váh a nezaznamenávate si údaje do zápisníka tak, aby ste sledovali a zaručovali pokroky.

Takisto však ide proti vedecky dokázaným faktom, čo sa môže stať evidentné po niekoľkých týždňoch bez značných pokrokov či problémoch so spaním, zápalmi, bolesťami väzív a kĺbov. Trénovať vedecky, teda rozumne, znamená, že budete dodržiavať princípy, pri ktorých sa síce nezničíte, ale pokroky dosiahnete.

Rozumný tréning predstavuje dostatočné množstvo sérií s opakovaniami robenými so správnou technikou. Ide o také snaženie, ktoré si zapisujeme a monitorujeme tak postupný rast intenzity a pokrokov. V neposlednom rade si však pri ňom dávame pozor na dostatočný oddych medzi tréningami. Je lepšie dopriať svalom o deň viac voľna, ako ísť cvičiť bez plnej regenerácie.

Ak keď sa to mnohým nezdá, rozumný tréning je cestou, ktorou dosiahnete viac výsledkov a úžitku ako inštinktívnym tvrdým trénovaním. Vaše ciele môžete dosiahnuť rýchlejšie, bezpečnejšie, ľahšie a rozumnejšie. Stanovte si plán podľa osvedčených princípov a dodržiavajte ho. Nezabudnite na postupné zvyšovanie náročnosti, ale aj dostatok oddychu.

Letný režim, pôvodne z 26.05.2014.


Zdieľaj na FB Zdieľať na Facebooku

Užitočné nástroje

Výpočet: Index telesnej hmotnosti (BMI)Výpočet BMIVýpočet: Maximálna váha pre 1 opakovanieVýpočet maximálkyVýpočet: Bazálny metabolizmusVýpočet BMREnergetické tabuľkyEnergetické tabuľky
Vylúčenie zodpovednosti:
Informácie uverejnené v článkoch nie sú náhradou rád špecializovaného doktora a majú len informatívny charakter. Nezodpovedáme za zranenia a ujmy, ktoré pri ich využití nastanú. Pred ich aplikovaním odporúčame konzultáciu s lekárom alebo iným odborníkom!
SlovakFitness.sk je online magazín, ktorý začal v roku 2013 s cieľom pomôcť svojim návštevníkom vybudovať krajšie telo, lepšie zdravie a vyššie sebavedomie.

© 2013 - 2024 SlovakFitness.sk

InstagramFacebookYoutube
SlovakFitness.sk
TOPlist