Náš Instagram NHL KHL Osobný rozvoj
Vyhľadávanie MENU
 
 
Reklama:
Tréning 09. 07. 2020

Trénovať tvrdo alebo rozumne?

ikonka
Ste orientovaní na detaily o tréningu, vedecké postupy a trénujete rozumne? Alebo ste orientovaní na tvrdú prácu a v posilňovni sa snažíte vypľuť dušu? V ideálnom prípade by ste v sebe mali mať z každého typu osobnosti niečo.

Ak by ste sa orientovali len na trénovanie rozumne a vynechal aspekt tvrdosti tréningu, nemuseli by ste cvičiť dostatočne tvrdo, aby ste stimulovali svalový rast. Ak však budete cvičiť bez rozumu inštinktívne príliš tvrdo, nie len, že spomalíte svoje pokroky, ale riskujete aj pretrénovanie a zranenia.

Tvrdý tréning je typický pre mladých nadšencov, ktorí chcú rýchle svaly. Nájdu sa však aj skúsenejší muži, ktorí k cvičeniu pristupujú tak, že je dobré len vtedy, keď padnú na zem od vyčerpania, zvracajú alebo majú takú svalovú bolesť, že sa nevedia hýbať.

Vždy sa dá trénovať tvrdšie. Poznáte to – dosiahnete bod zlyhania, ale stále pokračujete ďalej a s pomocou sparing partnera vymačkáte niekoľko ďalších opakovaní. Zvýšite váhu tak, že s ňou neurobíte technicky správne opakovania, ale so zlou formou predsa niekoľko opakovaní urobíte. Alebo namiesto 20 minút sa rozhodnete behať 40.

Problémom takéhoto tréningu nie je len to, že je zložitý a riskujete pri ňom zranenia. Ide však aj o to, že nie je príliš kvantifikovateľný a vedecky podložený.

Kvantifikovanosť znamená, že nie ste obmedzení hranicami tréningového programu, nesledujete predpísané počty sérií, opakovaní a váh a nezaznamenávate si údaje do zápisníka tak, aby ste sledovali a zaručovali pokroky.

Takisto však ide proti vedecky dokázaným faktom, čo sa môže stať evidentné po niekoľkých týždňoch bez značných pokrokov či problémoch so spaním, zápalmi, bolesťami väzív a kĺbov. Trénovať vedecky, teda rozumne, znamená, že budete dodržiavať princípy, pri ktorých sa síce nezničíte, ale pokroky dosiahnete.

Rozumný tréning predstavuje dostatočné množstvo sérií s opakovaniami robenými so správnou technikou. Ide o také snaženie, ktoré si zapisujeme a monitorujeme tak postupný rast intenzity a pokrokov. V neposlednom rade si však pri ňom dávame pozor na dostatočný oddych medzi tréningami. Je lepšie dopriať svalom o deň viac voľna, ako ísť cvičiť bez plnej regenerácie.

Ak keď sa to mnohým nezdá, rozumný tréning je cestou, ktorou dosiahnete viac výsledkov a úžitku ako inštinktívnym tvrdým trénovaním. Vaše ciele môžete dosiahnuť rýchlejšie, bezpečnejšie, ľahšie a rozumnejšie. Stanovte si plán podľa osvedčených princípov a dodržiavajte ho. Nezabudnite na postupné zvyšovanie náročnosti, ale aj dostatok oddychu.

Článok bol pôvodne vydaný 26.05.2014.

Letný režim so „zabudnutými“ článkami končí 31. augusta. Potom prídu opäť na rad úplne nové články.


Zdieľaj na FB  Zdieľať na FB Nahlásiť chybu  Nahlásiť chybu

Mohlo by vás zaujímať:

Vylúčenie zodpovednosti: Informácie uverejnené v článku nie sú náhradou rád špecializovaného doktora a majú len informatívny charakter. Nezodpovedáme za zranenia a ujmy, ktoré pri ich využití nastanú. Pred ich aplikovaním odporúčame konzultáciu s lekárom alebo iným odborníkom!
E-knihy zadarmoKontaktReklamaCookies a os. údaje
Nájdete nás aj na Facebooku Nájdete nás aj na Instagrame
© 2013 - 2020 SlovakFitness.sk TOPlist