Americkí výskumníci prišli na to, že negatívne vplyvy stredu možno obmedziť veľmi jednoducho – venovaním sa cvičeniu, dodržiavaním pravidiel zdravej výživy a dostatočným spánkom.
„Účastníci štúdie, ktorí cvičia, dobre spávajú a dobre jedia, majú menej skrátené teloméry ako jedinci, ktorí nemajú zdravý životný štýl a to napriek tomu, že obe skupiny mali podobné úrovne stresu,“ skonštatoval autor štúdie Eli Puterman. „Je veľmi dôležité, aby sme propagovali zdravý životný štýl, hlavne pri okolnostiach, ktoré spúšťajú veľký stres, ako úmrtie, starostlivosť alebo strata zamestnania.“
Teloméry majú ochrannú funkciu na koncoch chromozómov a ovplyvňujú teda to, ako rýchlo bunky starnú. Sú kombináciou DNA a proteínov, ktoré pomáhajú chromozómy udržať stabilné. Čím sú kratšie, tým sa oslabuje ich štruktúra a bunky starnú a umierajú rýchlejšie.
Spomínané štúdia vychádzala z poznatkov z 239 žien po menopauze, ktoré nefajčili. Skúmali sa u nich tri faktory – fyzická aktivita, príjem stravy a kvalita spánku. Výskum trval jeden rok a na začiatku i na konci sa ženám odobrali vzorky krvi. Výsledkom toho bol už spomínaný záver, že ženy so zdravým životným štýlom boli voči následkom stresu odolnejšie.
Tento poznatok je dôležitý aj z toho dôvodu, že teloméry sú spájané s niekoľkými ochoreniami, ako sú mŕtvica, vaskulárna demencia, obezita, osteoporóza, cukrovka, rakovina či rôzne kardiovaskulárne ochorenia. Vidíte, ďalší dôvod, prečo sa žiť zdravo oplatí.
Čítať ďalší článok:
Ženy pozor! Najhoršie tipy týkajúce sa diéty Zdieľať na Facebooku