Na prvý pohľad sa to zdá byť rozumné, ale mali by ste si predsa aspoň určitú dávku kardio tréningu ponechať vo svojom pláne aj počas objemovky. Nemali by ste ho vynechávať úplne, ale prispôsobiť svojim potrebám.
Výhody kardia
Kulturisti využívajú kardio hlavne z dôvodu, že sa chcú v rysovacom období zbaviť nadbytočného tuku. Z tohto pohľadu sa hodí aj do objemovky, kedy pomáha kontrolovať a obmedzovať množstvo pribúdajúceho telesného tuku.
Ďalším faktom je, že anaeróbny tréning zlepšuje krvný tok, čím sa do svalov dostáva viac kyslíku a lepšie sa z tela odplavujú nečistoty. V čase, kedy chcete dodať svalom čerstvé živiny potrebné pre rast, sa teda náramne hodí. Navyše, podporuje aj regeneráciu.
Akú intenzitu zvoliť?
Kardio si môžeme rozdeliť podľa intenzity na nízko-, stredne- až vysokointenzívne. Okrem toho poznáme aj intervalové tréningy. V objemovke úplne stačí, ak budete využívať nízko- až stredneintenzívne, ako sú rýchla chôdza, výstupy na schodoch, bicyklovanie alebo cvičenie na eliptickom trenažéri. Cieľom totiž nie je páliť tuky, ale budovať svaly, a tak nie je potrebné páliť viac kalórii kardio cvičením s vysokou intenzitou.
Ako na kardio počas objemovky?
Už vieme, akú intenzitu počas objemovky potrebujeme, poďme si teraz kardio nejakým spôsobom zaradiť k silovému tréningu. V prvom rade by bolo dobré, ak by ste kardio robili v dni, kedy necvičíte s činkami. Vtedy môžete cvičiť 30 minút. Môžete ho však zaradiť aj po tréningu, kedy by ste nemali robiť viac ako 20-30 minút. Cvičiť pred tréningom nie je najlepší nápad, pretože by mohol ovplyvniť váš tréning. Ak však chcete, 10 minút neuškodí a ešte vás aj zahreje. Následne po tréningu docvičte zvyšných 10-20 minút. Nezabúdajte na voľnejšiu intenzitu a kardiu sa nevenujte viac ako tri- až štyrikrát týždenne.
Letný režim, pôvodne z 03.11.2014.
Čítať ďalší článok:
Proteínové tyčinky – oplatia sa alebo nie? Zdieľať na Facebooku