Zinok je kov, a teda hoci je pre telo prospešný, pri prehnanom príjme môže spôsobovať problémy. Faktom však je, že ho potrebuje každá bunka v našom tele. Je nevyhnutný pre správny rast a udržiavanie ľudského tela.
Prospešné účinky zinku
Medzi najdôležitejšie účinky zinku patrí jeho schopnosť podporovať hojenie rán. Má však aj niekoľko prospešných účinkov z kožného hľadiska – je prospešný pri zbavovaní sa uhrov a akné, ako aj liečení zápasových a chronických ochorení pokožky, ako aj infekcií. Vo všeobecnosti má blahodarne účinky pre zdravie pokožky.Zinok okrem infekcií bojuje aj proti nádche, poruchám prostaty, chronickej únave a dokonca rakovine. V tehotenstve pomáha rozvíjať pri bunkovom rozvoji dieťaťa a je základom obnovy a funkcionality DNA. Mužov poteší jeho pozitívny vplyv na kvalitu spermií a povzbudivé sexuálne účinky. Pozitívne vplýva aj na chudnutie, podporuje trávenie, kontroluje apetít, hladinu cukru v krvi a hladinu stresu. Takisto vplýva na pevnosť kostí, zdravie svalov, kĺbov, a vo vyšších dávkach zlepšuje videnie.
Najlepšie zdroje zinku
Zinok možno nájsť v rastlinných aj živočíšnych zdrojoch. Spomedzi živočíšnych ho najviac nájdete v hovädzom mäse, ale bohato je zastúpený aj v krevetách, ustriciach, homároch, vaječných žĺtkoch, morčacom mäse, bravčovom mäse, jahňacine, kraboch, hovädzej pečienke a významný príjem vám poskytne aj losos.Melónové, tekvicové, sezamové a ľanové semená sú významným zdrojom zinku medzi rastlinnými zdrojmi. Zahanbiť sa nedajú ani huby, fazuľa, hrach či kešu orechy. Značné množstvo obsahujú aj hnedá ryža, arašidy a cesnak. Poteší vás, že ho veľa nájdete aj v tmavej čokoláde. Spomedzi ovocia ho najviac obsahujú čučoriedky, slivky, jablká a pomaranče.
Odporúčaná denná dávka zinku
Svetová zdravotnícka organizácie odporúča prijať denne až 15 mg zinku, ak ide o dospelých. Deti by mali prijať 5 až 7 mg denne. Zvýšený príjem sa odporúča v tehotenstve (20 až 25 mg), u športovcoch a rizikových skupín (cez 25 mg).Nedostatok zinku sa prejavuje pomalším hojením tržných a rezných rán, lámaním a vypadávaním vlasov, zoslabnutím nechtov, nechuťou do jedla i na sex a vyrážkami na tvári a kožnými chorobami. V horších prípadoch možno pozorovať aj zhoršenie zraku, zväčšenie prostaty, psychické poruchy, problémy s koncentráciou a pamäťou, únavu, časté choroby či bolesti kĺbov.
Pri predávkovaní zase dochádza k toxicite. Pri mimoriadne vysokom príjme, ktorý prevýši 150 mg denne, dochádza k akútnym problémom s tráviacim traktom. Pravidelný nadbytočný príjem môže viesť k chronickým poruchám koordinácie svalov, k zlyhaniu obličiek, anémii a ďalším chorobám.
Letný režim, pôvodne z 14.11.2014.
Čítať ďalší článok:
Tréning celého tela len s využitím jednoručiek Zdieľať na Facebooku