InstagramFacebookYoutube
Výživa

Selén bojuje proti rakovine, ale má aj veľa iných vplyvov

05. júla 2024
Selén bojuje proti rakovine, ale má aj veľa iných vplyvov
Selén je stopový prvok, ktorý je dostupný tak v jedle, ako aj v doplnkoch výživy. Aj tento minerál má pre telo človeka svoj význam a dnes si presne uvedieme, aký. Faktom je, že nesmierne veľký – nemohli by sme bez neho žiť.

Selén je veľmi vzácny prvok, ktorý objavil v roku 1817 švédsky chemik Jons Jacob Berzelius. Nie je rozpustný vo vode a z prirodzených zdrojov sa nezískava najľahšie. Jeho nedostatok má však negatívny vplyv na zdravie, pretože znižuje antioxidačné schopnosti organizmu.

Prospešné účinky selénu

Selén pozitívne vplýva na plodnosť u mužov (zvyšuje kvantitu i kvalitu spermií) i u žien. Takisto je vhodný na posilnenie zraku, bojuje proti vírusovým (môže spomaliť priebeh AIDS) a zápalovým ochoreniam.

Článok pokračuje pod reklamou


Ako antioxidant je nepriateľom voľných radikálov, a tak je spolu s vitamínom E dobrým nástrojom pri prevencii rakoviny a srdcovocievnych ochorení. Vo všeobecnosti posilňuje imunitu a i duševné zdravie – podporuje funkciu mozgu, zlepšuje náladu, eliminuje depresie.

Najlepšie zdroje selénu

Selén sa nachádza v pôde a jeho výskyt v nej sa líši v závislosti od regiónu (u nás ho je menej). A práve z nej sa dostáva do plodín, takže to ovplyvňuje aj jeho obsah v zdrojoch v rôznych kútoch sveta. Vo všeobecnosti ale platí, že jedným z najlepších zdrojom je cesnak.

Bohaté zdroje sú ja para orechy, morské plody, mäso, rôzne semená, ovos či hnedá ryža. V súčasnosti sa o selén obohacujú aj viaceré potravinárske produkty, ako sú jogurty, vajcia či hydina. Samozrejmým zdrojom sú aj doplnky výživy.

Čo spôsobuje nedostatok a nadbytok selénu?

Odporúčaná denná dávka selénu sa zvyšuje s rastúcim vekom, ale v skupine od štrnástich rokov vyššie sa odporúča prijať zhruba 100 až 200 mikrogramov denne bez rozdielu pohlavia. Ženy v tehotenstve a v období dojčenia by mali mať príjem zvýšiť. Krátkodobo sa pri rôznych chorobách môže jeho príjem zvýšiť na 600 mikrogramov.

Ako už sme spomínali, nedostatok selénu spôsobuje oslabenia antioxidačných schopností organizmu, čo vedie k oslabeniu imunity a rozvoju nádorových buniek. Dlhodobý nedostatok zvyšuje riziko rakoviny, srdcovocievnych ochorení či zápalových ochorení. Nedostatok počas tehotenstva by mohol viesť k vrodeným chybám dieťatka i jeho smrti. Príznakmi nedostatku sú hlavne únava a svalová slabosť.

Keďže sa jedná aj o toxický prvok, s jeho nadbytočným príjmom sa tiež spájajú komplikácie. Predávkovať sa ním stravou je nesmierne ťažké, no pri doplnkoch výživy je pravdepodobnosť vyššia. Toxická dávka pritom predstavuje už 900 mikrogramov. K príznakom patrí nervozita, nevoľnosť, depresie, zápas z úst, pot či vypadávanie vlasov.

Letný režim, pôvodne z 28.11.2014.


Zdieľaj na FB Zdieľať na Facebooku

Užitočné nástroje

Výpočet: Index telesnej hmotnosti (BMI)Výpočet BMIVýpočet: Maximálna váha pre 1 opakovanieVýpočet maximálkyVýpočet: Bazálny metabolizmusVýpočet BMREnergetické tabuľkyEnergetické tabuľky
Vylúčenie zodpovednosti:
Informácie uverejnené v článkoch nie sú náhradou rád špecializovaného doktora a majú len informatívny charakter. Nezodpovedáme za zranenia a ujmy, ktoré pri ich využití nastanú. Pred ich aplikovaním odporúčame konzultáciu s lekárom alebo iným odborníkom!
SlovakFitness.sk je online magazín, ktorý začal v roku 2013 s cieľom pomôcť svojim návštevníkom vybudovať krajšie telo, lepšie zdravie a vyššie sebavedomie.

© 2013 - 2024 SlovakFitness.sk

InstagramFacebookYoutube
SlovakFitness.sk
TOPlist