InstagramFacebookYoutube
Tréning

14 výhod drepovania

04. júla 2024
14 výhod drepovania
Dobre vieme, že neexistuje dôležitejší cvik, ktorý je viac opomínaný ako drepy. Drepy nie sú súčasťou tréningu každého cvičenca, hoci by mali byť. Mnoho ľudí ich ignoruje a aj keď sa venujú tréningu nôh, viac sa zameriavajú na predkopávanie, zakopávanie či legpress. V tomto článku vám však prinesieme 14 výhod, ktorá drepovaním môžete získať.

1. Drepy budú svaly všade - drepy sú primárne zamerané na rozvoj spodnej časti tela, ale vytvárajú aj ideálne prostredie na rast svalom v celom tele. Prirodzene stimulujú testosterón a rastový hormón, vďaka čomu rastú aj iné partie, ktoré precvičujete.

2. Drepy pália viac tuku - čím viac svalov, tým viac kalórií spálite. Drepy sú v toto ohľade veľmi efektívne, pretože nohy tvoria významnú časť svalovej hmoty celého tela. Navyše, sú dosť náročné na to, aby ste veľa energie vydali aj ich cvičením.

Článok pokračuje pod reklamou


3. Drepy sú funkčným cvikom - funkčné cviky sú populárne a patria k ním aj drepy. Aj preto nie sú súčasťou len tréningu kulturistov, ale aj rôznych typov športovcov. Aj bežným jedincom sú užitočné. Pomáhajú zefektívňovať aktivity bežného života a znižujú riziko poranení.

4. Drepy rozvíjajú koordináciu - pri cvičení drepov rozvíjate aj balans, preto sa pri nich významné zapája do akcie aj stred tela. Stabilita vám bude užitočná pri cvičení iných cvikov, ako sú mŕtve ťahy či príťahy v predklone, alebo aj v bežnom živote.

5. Drepy udržujú mobilitu - len jednoduchým zvýšením sily v dolenj časti tela pomáhate udržiavať telu mobilitu. Ich cvičenie v správnej technike umožňuje precvičiť všetky svaly nôh, čím bráni tvorbe slabín.

6. Drepy predchádzajú zraneniam - drepovaním posilňujete celé spektrum svalov, bedrá, lumbárnu oblasť, čím v prípade ich správneho prevedenia znižujete riziko zranenia. Navyše, dobrý vplyv majú aj na zdravie kolien. Ak nie sú cvičené v extrémoch.

7. Drepy posilňujú kĺby - tak ako už bolo spomínané, drepy majú pozitívny vplyv na kolená. Celkovo sa starajú o posilňovanie kĺbov, takže nimi posilníte aj členky a bedrá. Samozrejme, pri správnom prevedení.

8. Drepy podporujú výkonnosť - nie len, že drepy budujú svalstvo a silu, ale pomáhajú zvyšovať aj výkonnosť. Preto sú tak často využívane v tréningoch športovcov. Vďaka nim budete skákať vyššie a bežať, korčuľovať ši bicyklovať rýchlejšie.

9. Drepy posilňujú stred tela - už sme spomínali, že pri cvičení drepov sa do práce zapája aj stred tela. Tým pádom sú drepy dobrým cvikom aj pre jeho rozvoj. Štúdie dokonca ukázali, že pri nich môžete brucho zaťažiť viac ako pri tradičných skracovačkách.

10. Drepy sú praktické - drepy sú praktické nie len v tom, že vám uľahčia bežné aktivity v živote, ale aj tým, že ich môžete robiť kdekoľvek a vyžadujú minimálne náčinie. Dokonca ich môžete robiť aj bež činiek. Vnútri i vonku. V posilňovni i doma.

11. Drepy majú veľa variácií - môžete robiť tradičné drepy, čelné drepy, drepy jednou nohou, hacken drepy. Variácií je mnoho. Môžete meniť šírku rozostupu nôh, využívať reťaze, cvičiť na vysoký počet opakovaní, na nízky. Pri drepoch pestrosť snáď ani nekončí.

12. Stojan na drepy je zvyčajne voľný - ak chcete ísť v posilňovni robiť tlaky na lavičke a je plno, zvyčajne si musíte počkať. Ak ale aj pri špičke chcete ísť robiť drepy, šanca je, že stojan bude prázdny. Viacero bežných cvičencov nohy netrénuje vôbec a väčšina sa drepov stráni. Preto radšej uprednostnia legpress, kde sa dobre schovajú.

13. Drepy zlepšujú silu - už sme to spomínali a je to v podstate samozrejmosťou. Preto sa nebudeme ani rozpisovať – drepy jednoducho zlepšujú vašu silu.

14. Drepy zlepšujú flexibilitu - pri správnom prevedení, plnom rozsahu pohybu, zlepšíte aj svoje flexibilitu. Takisto je pri drepovaní potrebný strečing, ktorým tento aspekt ešte vylepšíte.

Pozri aj:
Drepy – najlepší cvik nie len pre nohy
Klasické alebo čelné drepy, ktoré sú lepšie pre objem?

Letný režim, pôvodne z 25.09.2014.


Zdieľaj na FB Zdieľať na Facebooku

Užitočné nástroje

Výpočet: Index telesnej hmotnosti (BMI)Výpočet BMIVýpočet: Maximálna váha pre 1 opakovanieVýpočet maximálkyVýpočet: Bazálny metabolizmusVýpočet BMREnergetické tabuľkyEnergetické tabuľky
Vylúčenie zodpovednosti:
Informácie uverejnené v článkoch nie sú náhradou rád špecializovaného doktora a majú len informatívny charakter. Nezodpovedáme za zranenia a ujmy, ktoré pri ich využití nastanú. Pred ich aplikovaním odporúčame konzultáciu s lekárom alebo iným odborníkom!
SlovakFitness.sk je online magazín, ktorý začal v roku 2013 s cieľom pomôcť svojim návštevníkom vybudovať krajšie telo, lepšie zdravie a vyššie sebavedomie.

© 2013 - 2024 SlovakFitness.sk

InstagramFacebookYoutube
SlovakFitness.sk
TOPlist