InstagramFacebookYoutube
Tréning

Ako robiť strečing správne?

01. decembra 2014
Ako robiť strečing správne?
Lepšia flexibilita kĺbov vám pomôže k všeobecnému blahu. Okrem toho, že budete zdravší a schopní v bežnom živote fungovať efektívnejšie, zvýši to aj potenciál vašich tréningov. Túto flexibilitu môžete nadobudnúť ľahko – pravidelným strečingom. Aj pri ňom sa však môžete dopustiť chýb.

Rovnako ako cvičenie, aj strečing má písané i nepísané pravidlá, ktorých sa treba držať, ak chcete jeho pozitívny vplyv zmaximalizovať. Prinášame vám prehľad toho, čo by ste mali robiť i toho, čoho by ste sa mali vyvarovať.

Čo by ste mali robiť

Statický strečing pre lepšiu flexibilitu robte po cvičení, nie pred ním. Netreba veľa strečingu na to, aby vám zľahčil svalovicu, ktorú môžete po tvrdom tréningu cítiť nasledujúci deň.

Článok pokračuje pod reklamou


Ak máte obzvlášť tuhú svalovú skupinu, ktorej by ste mali venovať zväčšenú pozornosť, robte jej strečingy počas tréningu vašej obľúbenej partie. Napríklad, medzi sériami na hrudník, naťahujte lýtkové svaly. Zlepšíte tak ich flexibilitu bez toho, aby ste sa pritom nudili.

Ak máte slabé držanie tela, robte strečing celého tela pravidelne. K nesprávnemu držanie tela totiž vedie skracovanie svalov, ktoré nespôsobuje len cvičenie, ale aj dlhé sedenie či nosenie podpätkov.

Pri cvičení cvikov, ako sú drepy či tlaky nad hlavou, naťahujte chrbticu tak, že sa zavesíte na hrazdu. Pri takých cvikoch totiž dochádza k vytváraniu tlaku na chrbticu a výsledkom toho môže byť jej skrátenie až o 40 milimetrov.

Ak máte niektoré partie tuhšie ako ostatné, pri strečingu ich uprednostníte. Ak máte problémy s chrbtom, prioritou by mali byť špeciálne strečingové cviky, ako je stará-známa mačka. Tým sa môžete venovať aj pred tréningom.

Ak si chcete naťahovať hamstringy, uprednostníte predklaňanie a dotýkanie sa podlahy/chodidiel pred sedením alebo vystieraním nohy na lavičke. Poloha, pri ktorej oboma nohami stojíte na podlahe, zvýši vaše pružnosť. Na bokoch stehien sa zase nachádzajú svaly, ktoré je ťažké natiahnuť. Tie by ste mali premasírovať rolovaním sa po penovom valci.

Čo by ste nemali robiť

Nikdy by ste strečing nemali robiť ako prvú vec po zobudení, pretože zvyšujete pravdepodobnosť zranenia. Počkajte aspoň hodinu. Po strečingu danú partiu nikdy nenapínajte, znížite tým jeho efektívnosť.

Pred tréningom nevyužívajte statický strečing, pretože tým uberiete z ich sily a môžete si spôsobiť zranenie. takisto nezabúdajte počas naťahovania dýchať, snažte sa vydychovať dlhšie. Ak už ste veľmi pružní, nemusíte sa strečingu venovať. Aj prehnaná pružnosť totiž vedie k problémom. ?


Zdieľaj na FB Zdieľať na Facebooku

Užitočné nástroje

Výpočet: Index telesnej hmotnosti (BMI)Výpočet BMIVýpočet: Maximálna váha pre 1 opakovanieVýpočet maximálkyVýpočet: Bazálny metabolizmusVýpočet BMREnergetické tabuľkyEnergetické tabuľky
Vylúčenie zodpovednosti:
Informácie uverejnené v článkoch nie sú náhradou rád špecializovaného doktora a majú len informatívny charakter. Nezodpovedáme za zranenia a ujmy, ktoré pri ich využití nastanú. Pred ich aplikovaním odporúčame konzultáciu s lekárom alebo iným odborníkom!
SlovakFitness.sk je online magazín, ktorý začal v roku 2013 s cieľom pomôcť svojim návštevníkom vybudovať krajšie telo, lepšie zdravie a vyššie sebavedomie.

© 2013 - 2024 SlovakFitness.sk

InstagramFacebookYoutube
SlovakFitness.sk
TOPlist