InstagramFacebookYoutube
Výživa

Môžete piť alkohol po tréningu?

09. decembra 2014
Môžete piť alkohol po tréningu?
Nie jednému mužovi po dobrom tréningu padne dobre pohár piva. Niekoho by zase mohlo lákať večerné posedenie pri fľaši vína. Štatisticky ľudia pijú alkohol viac v dni, kedy cvičia. Dôvody, prečo tomu tak je, nie sú známe, no je to správne? Ani nie. Uvedieme si dôvody prečo.

1. | Priberanie
Alkohol predstavuje to, čo označujeme za prázdne kalórie. Jeden gram predstavuje 7 kalórií a minimálne nutričné výhody. Ak po tridsaťminútovom behaní v miernej intenzite vypijete dva poháre bieleho vína a namiesto toho, aby ste nejaké kalórie spálili, zostanete na nule. Navyše, väčšinou ľudia popíjajú aj s jedlom a pri alkohole toho zjedia viac. Ďalšie kalórie navyše. Okrem toho, vplyv zohráva aj hormón kortizol, ktorý je alkoholom stimulovaný. Jeho úloha je jasné – podporovať ukladanie tukových buniek a brániť v ich odbúravaní.

2. | Spomaľovanie regenerácie
Po kvalitnom tréningu chcete telu dopriať dostatok času na to, aby sa zotavilo. Potrebujete zreparovať svalové tkanivá a upokojiť nervový systém, ktoré môžu pri intenzívnych cvičeniach dostať zabrať. Vašim cieľom by mal byť príjem kvalitných bielkovín a sacharidov, nie alkoholu. Ten spomaľuje proces regenerácie, pretože telo sa bude najskôr zaoberať tým, aby ho dostalo z tela von. Budovanie svalov a spaľovanie tukov prídu na rad až potom. Vedci takisto zistili, že alkohol narúša spánkový rytmus. A ako vieme, dobrý spánok je pre regeneráciu kľúčový.

Článok pokračuje pod reklamou


3. | Zdravotné problémy
Aj keď ste možno vo forme a máte dobré zdravie, nenamýšľajte si, že ste odolní a alkohol vám nič neurobí. Práve naopak, bez ohľadu na vašu kondíciu má zlý vplyv na pečeň, zvyšuje pravdepodobnosť cukrovky či dokonca rakoviny. U žien to platí dvojnásobne, pretože majú v tele viac tuku ako muži, a tak nedokážu tak dobre spracovávať alkohol pre menšie množstvo enzýmu, ktoré v tele alkohol rozkladá.

4. | Budúca výkonnosť
Ak už aj máte po tréningu a myslíte si, že môžete vypnúť a užiť si pohár vína či piva, alebo iného druhu alkoholického nápoja, tak by ste si mali pomyslieť na to, ako bude vyzerať váš ďalší tréning. Ak si alkohol doprajete večer pred dňom, kedy máte naplánovaný tréningu, ste už pred vstupom do posilňovne v nevýhode. Alkohol spôsobuje dehydratáciu, ktorá vplýva na fyzické funkcie tela. Môže to tiež znamenať, že pečeň nebude efektívna pri produkovaní krvného cukru, čím vám bude chýbať energia do intenzívneho cvičenia.


Zdieľaj na FB Zdieľať na Facebooku

Užitočné nástroje

Výpočet: Index telesnej hmotnosti (BMI)Výpočet BMIVýpočet: Maximálna váha pre 1 opakovanieVýpočet maximálkyVýpočet: Bazálny metabolizmusVýpočet BMREnergetické tabuľkyEnergetické tabuľky
Vylúčenie zodpovednosti:
Informácie uverejnené v článkoch nie sú náhradou rád špecializovaného doktora a majú len informatívny charakter. Nezodpovedáme za zranenia a ujmy, ktoré pri ich využití nastanú. Pred ich aplikovaním odporúčame konzultáciu s lekárom alebo iným odborníkom!
SlovakFitness.sk je online magazín, ktorý začal v roku 2013 s cieľom pomôcť svojim návštevníkom vybudovať krajšie telo, lepšie zdravie a vyššie sebavedomie.

© 2013 - 2024 SlovakFitness.sk

InstagramFacebookYoutube
SlovakFitness.sk
TOPlist