Výživa

Vianočné fit recepty

19. decembra 2014
Vianočné fit recepty
Čas vianočného vypekania je tu a my pre vás prinášame tri recepty, ktoré môžu obohatiť vašu zbierku a zdravé jedlá, ktoré sa výborne hodia na Vianoce.

Losos plnený vlašskými orechmi

Toto hlavné jedlo v sebe skrýva veľa živín a losos, ako aj vlašské orechy, sú bohatým zdrojom zdravých omega-3 mastných kyselín. Hnedá ryža a špenát dodávajú chuť aj nutričnú silu. Losos je ryba, tak ním splníte aj štedrovečernú tradíciu.

2 čajové lyžičky olivového oleja
1/4 šálky na drobno nasekanej cibule
1 strúčik cesnaku nakrájaný na drobné kocky
4 šálky nasekaného špenátu
1/2 čajovej lyžičky soli a korenia
1 šálka varenej hnedej ryže
1/4 šálky nastrúhaného syru čedar
2 čajové lyžičky citrónovej šťavy
1/2 šálky nasekaných vlašských orechov
600 g vykostených lososových filet

Postup prípravy (4 porcie):
1. Na panvici si zahrejeme olej a pridáme cibuľu. Na strednom plameni ju jemne opražíme ale tak, aby nebola hnedá. Zhruba 5 minút. Potom vmiešame cesnak, špenát, soľ a korenie. Necháme na strednom ohni zhruba tri minúty a následne dáme panvicu preč.

2. Do zmesi pridáme uvarenú ryžu, miešame ich spolu a priebežne pridávame citrónovú šťavu.

3. Hotovú zmes rovnomerne rozmiestnime na plátky lososa a posypeme syrom a orechmi. Lososa jemne zavinieme a rolku zaistíme pomocou špáradiel.

4. Lososa umiestnime na pekáč vystlaný papierom na pečenie a pečieme pri 190 stupňoch celzia asi 15 až 20 minút. Po upečení necháme trochu vyhladnúť a nakoniec nakrájame na plátky. Ako prílohu môžete zvoliť zeleninový šalát podľa vlastných preferencií.

Jablčný koláč apple crumble

Teraz recept, ktorý môže byť vhodnou dopoludňajšou i popoludňajšou maškrtou. Je jednoduchý, chutný a takisto bohatý na zdraviu prospešné látky. Potešíte ním aj deti. Má pôvod v Anglicku.

Jablčný mix
6 jabĺk nakrájaných na štvrťky
1/2 šálky jablkového džúsu
Topping:
1/2 šálky javorového sirupu
2 šálky ovsených vločiek
2 čajové lyžičky škorice
6 polievkových lyžíc kokosového oleja
1 čajová lyžička extraktu z vanilky
1 čajová lyžička ľanových semien
1/3 šálky hrozienok

Postup prípravy:
1. Plech jemne pokvapkáme kokosovým olejom a naukladáme naň jablká, ktoré polejem jablkovou šťavou.

2. Trúbu si necháme predhriať na 180 stupňov celzia. Medzitým si v miske skombinujeme javorový sirup, ovsené vločky, ľanové semená, hrozienka, škoricu a vanilkový extrakt. Premiešame a pridáme kokosový olej. Znova premiešame.

3. Nakoniec vzniknutú zmes pomrvíme na jablká a dáme do trúby piecť na 30 až 40 minút.

Kokosovo-jogurtové koláčiky

K vianočným sviatkom patria sladkosti a tá ďalšia poteší minimalistov so slabosťou pre kokos. Na prípravu tohto receptu nebude potrebovať žiadne extra zručnosti a zvládnete ho urobiť za 30 minút.

600 g gréckeho jogurtu
70 g nastrúhaného kokosu
stevia

Postup prípravy:
1. Grécky jogurt a nastrúhaný kokos spolu premiešame a dochutíme podľa potreby steviou.

2. Hmotu vložíme do foriem a pečieme asi 20 až 25 minút pri 180 stupňoch celzia. Podávame vychladené.