Výskumníci z britských univerzít, Sheffieldskej a Lincolnovej, odhalili, že takáto kombinácia diéty a cvičenia viedla k zlepšeniu prúdenia krvi v bunkách na vnútornej vrstve krvných ciev celých 12 mesiacov po tom, čo zúčastnení v tomto experimente prerušili stanovený program.
Vďaka tejto skutočnosti sa zlepšuje funkčnosť srdcovocievneho systému v celom tele a tým sa znižuje riziko toho, že sa u ľudí rozvinú kardiovaskulárne choroby. To, že sú pozitívne vplyvy také dlhodobé, by mohlo byť vďaka molekulárnym zmenám, ktoré sú spojené so stredomorskou kuchyňou. Tá je založená na olivovom oleji, ovocí, zelenine a šalátoch, rybách, strukovinách, celozrnných produktoch, víne a obmedzenému prímu červeného mäsa.
„Hoci cvičenie už samé o sebe môže byť prospešné, aj iné faktory v živote, ako napríklad výživa, majú takisto veľmi dôležitú úlohu. Vzhľadom na to, že stredomorská diéta už má potvrdené prospešné účinky pre zdravie, dávalo zmysel zistiť, ako takáto diéta ovplyvní v kombinácii s cvičením malé cievy v našom tele z dlhodobého hľadiska,“ povedal Dr. Markos Klonizakis pre Science Daily.
Štúdia sa zamerala len na zdravých ľudí o veku 50 rokov. Účastníci boli na osem týždňov rozdelení na dve skupiny. Jedná jedla viac zeleniny, ovocia, olivového oleja, orechov a tučných rýb. Zároveň aj cvičila. Druhá skupina bola požiadané len o pravidelné cvičenie.
Výsledky ukázali, že sa zdravotný stav ľudí v prvej skupine zlepšil viac ako u tej, ktorá len cvičila. Navyše, o rok neskôr boli pri tej prvej stále vidieť prospešné účinky napriek tomu, ž po ôsmich týždňoch už vybrané subjekty cielene nedodržiavali túto diétu.
Ak teda aj vám záleží na svojom zdraví, tak okrem pravidelného cvičenia venujte svoju pozornosť aj strave. Jednou z možností je osvojiť si stredomorskú diétu. Ta je nie len zdravá, ale aj chutná.
zdroj: Science Daily
Čítať ďalší článok:
Meď – nie len minerál krásy