Čo je kre-alkalýn
Koncom 90. rokov minulého storočia spolu s rozvojom odvetia doplnkov výživy začalo mieriť za vyššou kvalitou v zložení produktov. Už vtedy bol veľmi populárnym suplementom kreatín monohydrát, pri ktorom sa však objavila nepríjemná skutočnosť. Testy ukázali, že väčšina z neho sa už pri prvom kontakte s vodou premení na kreatinín, teda škodlivú odpadnú látku. Tá spôsobuje vedľajšie účinky, ako sú hnačky, bolesti brucha, dehydratácia, bolesti hlavy či dokonca problémy obličkami a pečeňou.Na základe toho sa Jeff Golini snažil prísť na to, ako tento problémy s kreatínom vyriešiť. Podarilo sa mu to a patentoval si nový výrobok Kre-Alkalyn, ktorý už kreatinín netvoril. Jeho produkt je stále na trhu, pretože oproti keratínu má výhody v tom, že ho netreba prijímať vo väčších množstvách, nie je potrebná nasycovacia fáza a ani cyklovanie. Vďaka svojej 100% stabilite a perfektnému pH sa v žalúdku plnohodnotne absorbuje. Podľa výrobcov.
Je naozaj lepší ako obyčajný kreatín?
Zatiaľ všetko vyzerá s týmto produktom pozitívne a i renomé získane počas rokov je dobré. Je však Kre-Alkalyn skutočne lepší ako obyčajný kreatín monohydrát? Odpoveď dal výskum Texaskej univerzity z roku 2008.Vedci počas neho zistili, že Kre-Alkalyn z bezpečnostného hľadiska nie je bezpečnejší ani nebezpečnejší ako samotný kreatín monohydrát. Štúdia prebiehala 28 dní a zahŕňala 36 trénovaných mužov, ktorí užívali buď jeden alebo druhý suplement. Pri odporúčaných dávkach oboch produktov boli výsledky porovnateľné.
A nešlo len o rovnaké výsledky v otázke bezpečnosti, ale aj v otázke účinnosti. Obyčajný monohydrát mal navyše najlepšie hodnotenie pokiaľ išlo o biodostupnosť. Nepatrne mal navrch aj pri budovaní sily a svalovej hmoty. Kre-Alkalyn mal len o kúsok lepšie výsledky v otázke spaľovania tukov.
Dlhé roky a ešte aj v súčasnosti sú niektorí ľudia presvedčení, že Kre-Alkalyn je lepším produktom ako kreatín monohydrát. Dokonca sa opierajú o štúdie, ktoré však financovali výrobcovia Kre-Alkalynu. Ten je pritom v podstate len zmesou obyčajného kreatínu a uhličitanu sodného (sóda).
Čítať ďalší článok:
Stredomorská diéta má dlhodobé úžitky pre zdravie