InstagramFacebookYoutube
Zaujímavosti

Riziko Parkinsonovej choroby znižuje fyzická aktivita

25. januára 2015
Riziko Parkinsonovej choroby znižuje fyzická aktivita
Nedávno zavŕšená štúdia, ktorá sledovala tisícky ľudí dvanásť rokov, zistila, že primerané množstvo každodennej fyzickej aktivity sa viaže k nižšiemu riziku Parkinsonovej choroby.

Výskum uskutočnili švédski odborníci z Karolinskeho inštitútu v Štokholme. Lídrom výskumu bola doktorka Karin Wirdefeldtová, ktorá sa zaoberá lekárskou epidemiológiou, biostatikou a klinickou neurovedou.

V štúdii boli zahrnutých 43 000 mužov i žien. Pozorne boli zaznamenávané zdravotné stavy a zvyklosti subjektov. Nezaznamenávalo sa iba cvičenie, ale celkový čas, počas ktorého subjekty zo seba vydávali energiu. Výskumníci nechceli nič podceniť a extra úsilie venovali aj analýzam.

Článok pokračuje pod reklamou


Nikto zo subjektov netrpel na začiatku experimentu Parkinsonovou chorobou. Sledovanie prebiehalo do roka 2010 a počas tohto obdobia chorobu dostalo 286 jedincov. Počas štatistickej analýzy sa prišlo k tomuto záveru:

Účastníci, ktorí strávili denne viac ako 6 hodín fyzickou aktivitou spojenou s dochádzaním, zamestnaním či domácimi prácami, mali o 43 % nižšie riziko vyvinutia Parkinsonovej choroby v porovnaní s jedincami, ktorí rovnakej aktivite venovali len dva hodiny denne.

Švédsky tím taktiež získal závery z piatich podobných štúdii, skombinoval ich dokopy a potvrdil si, že viac fyzickej aktivity prinesie menšie riziko Parkinsonovej choroby, ktorá zväčša ovplyvňuje ľudí po 50. roku života.

Choroba sa prejavuje trasením rúk, nôh, tváre, tuhosťou v rukách, nohách a trupe, pomalosťou pohybu a slabou koordináciou. Čim je vážnejšia, tým má človek väčšie problémy s rozprávaním, chodením a bežnými dennými úlohami.


Zdieľaj na FB Zdieľať na Facebooku

Užitočné nástroje

Výpočet: Index telesnej hmotnosti (BMI)Výpočet BMIVýpočet: Maximálna váha pre 1 opakovanieVýpočet maximálkyVýpočet: Bazálny metabolizmusVýpočet BMREnergetické tabuľkyEnergetické tabuľky
Vylúčenie zodpovednosti:
Informácie uverejnené v článkoch nie sú náhradou rád špecializovaného doktora a majú len informatívny charakter. Nezodpovedáme za zranenia a ujmy, ktoré pri ich využití nastanú. Pred ich aplikovaním odporúčame konzultáciu s lekárom alebo iným odborníkom!
SlovakFitness.sk je online magazín, ktorý začal v roku 2013 s cieľom pomôcť svojim návštevníkom vybudovať krajšie telo, lepšie zdravie a vyššie sebavedomie.

© 2013 - 2024 SlovakFitness.sk

InstagramFacebookYoutube
SlovakFitness.sk
TOPlist