InstagramFacebookYoutube
Tréning

5 najčastejších zranení pri cvičení

26. augusta 2024
5 najčastejších zranení pri cvičení
Cvičenie je jedným zo stavebných pilierov dobrého zdravia jedinca. Nie je však stopercentne bezpečné. Pri tréningoch riskujeme zranenie a zdravotné problémy. Bez ohľadu na to, či ste začiatočníkom alebo skúseným profesionálom.

Pri cvičení môže dôjsť k niekoľkým zraneniam priamo v posilňovni, no niektoré sa vyvinú časom nesprávnym alebo príliš intenzívnym cvičením. Medzi päť najčastejších zranení súvisiacich s cvičením, možno zaradiť:

1. Natiahnutie svalu
Keď sa už svalové vlákna nedokážu vyrovnať so záťažou, ktorej pri cvičení čelia, tak dôjde k ich natiahnutiu, prípadne aj k natrhnutiu. Natiahnutie môže byť ľahké alebo ťažké. Existuje niekoľko stupňov závažnosti. Najnáchylnejšie oblasti v tomto smere sú hamstringy, lýtka a štvorhlavý sval stehenný. Symptómami sú bolesť, strata sily, svrbenie, pohmoždenina.

Článok pokračuje pod reklamou


2. Poškodenie rotátorovej manžety ramena
Rotátorová manžeta je skupina štyroch svalov, ktoré stabilizujú rameno. Patrí medzi bežné zranenia v hornej časti tela. Problémy môžu byť so zápalom, kedy môže dôjsť k opuchu väzív a oslabeniu manžety, alebo s vážnejším poškodením, ktoré sa môže stať aj z nenazdajky nesprávnym pohybom ramena. Zápal sa prejavuje bolesťou pri určitých pohyboch, pri ktorých dvíhate ruky, poškodenie sa prejaví okamžitou bolesťou.

3. Zápal sedacieho nervu
Zápal sedacieho nervu je nepríjemné ochorenie, ktoré sa prejavuje bolesťou spôsobujúcou podráždenie nervu, ktorý inervuje veľkú časť dolnej končatiny. Spôsobovať to môže mnoho dôvodov, vrátane svalovej tuhosti. Sedací nerv je najdlhší nerv v tele, a tak môže byť bolesť registrovaná na viacerých miestach – od krížov, cez zadok až k nohám. Ďalšími symptómami sú stŕpnutie oblasti, mravenčenie či brnenie.

4. Bolestivý syndróm holennej kosti
Tí, čo pravidelne a tvrdo cvičia, sa môžu stretnúť aj s pocitmi bolesti v holennej kosti. Často sa stratí alebo zníži pri zahrievaní pred cvičením, no po tréningu sa môže vrátiť a na druhý deň zhoršiť. Táto bolesť je výsledkom zlej obuvi, nesprávnej biomechaniky, svalovej únavy či tuhosti lýtkového svalu.

5. Zápal plantárnej fascie
Plantárna fascia je spojivové tkanivo, ktoré sa nachádza na spodnej časti chodidla. Jej priveľkou záťažou môže dôjsť k jeho zápalu a následnej bolesti v oblasti päty. Tá je najhoršia ráno a má tendenciu sa pohybom znížiť. Ak je pohyb dlhší, opäť sa postupne zhorší. Ide o zranenie, s ktorým sa najčastejšie stretávajú bežci.

Letný režim, pôvodne z 27.04.2015.


Zdieľaj na FB Zdieľať na Facebooku

Užitočné nástroje

Výpočet: Index telesnej hmotnosti (BMI)Výpočet BMIVýpočet: Maximálna váha pre 1 opakovanieVýpočet maximálkyVýpočet: Bazálny metabolizmusVýpočet BMREnergetické tabuľkyEnergetické tabuľky
Vylúčenie zodpovednosti:
Informácie uverejnené v článkoch nie sú náhradou rád špecializovaného doktora a majú len informatívny charakter. Nezodpovedáme za zranenia a ujmy, ktoré pri ich využití nastanú. Pred ich aplikovaním odporúčame konzultáciu s lekárom alebo iným odborníkom!
SlovakFitness.sk je online magazín, ktorý začal v roku 2013 s cieľom pomôcť svojim návštevníkom vybudovať krajšie telo, lepšie zdravie a vyššie sebavedomie.

© 2013 - 2024 SlovakFitness.sk

InstagramFacebookYoutube
SlovakFitness.sk
TOPlist