Výživa

Päť zlozvykov, ktoré spôsobujú priberanie

03. marca 2015
Päť zlozvykov, ktoré spôsobujú priberanie
Nečinnosť a zlá voľba jedál nie sú jedinými dôvodmi, ktoré vedú k priberaniu. Možno sa u vás vyskytujú zvyky, ktoré idú proti vám a spôsobujú, že sa číslo na váhe neustále zvyšuje.

V tomto článku vám prinášame päť takýchto zlozvykov. Tieto druhy chovania vedú k tomu, že vám chutí viac jesť, že toho aj viac zjete a že nakoniec priberiete. A kto by chcel nedobrovoľne smerovať k nadváhe či obezite? Ak sa niektorý z daných zvykov týka aj vás, tak sa zaviažte sami sebe, že ho začnete riešiť.

A tu sú spomínané zlozvyky:

1. Snažíte sa potešiť iných
Hoci na jednu stranu môže byť chválitebné, že pred svojimi potrebami uprednostňujete priateľov a rodinu, no mohlo by sa za tým skrývať aj nadbytočné množstvo prijatých kalórií. Je faktom, že ľudia na spoločenských udalostiach majú tendenciu prejedať sa. Je teda vyššia pravdepodobnosť, že vaša snaha potešiť iných bude viesť k priberaniu. Ak teda nie ste schopní odolať jedeniu alebo pitiu alkoholu/sladených nápojov, tak na tieto udalosti nechoďte.

2. Nedbáte na kvalitu spánku
Každou hodinou, ktorú spíte, klesá šanca, že budete obézni o 30 %. Tvrdia to vedci a majú na to svoje dôvody. Už sa viackrát potvrdilo, že nedostatok spánku vedie k priberaniu. Priamo na dvoch frontoch. Po prvé, čím menej spíte, tým je menej pravdepodobné, že budete dostatočne cvičiť. Po druhé, nedostatok spánku bráni leptínu potlačovať chuť do jedla. Tým je viac pravdepodobné, že toho zjete viac, ako by ste mali.

3. Doma máte príliš teplo
Zvyk prekurovať si miestnosti alebo ich nedostatočne vetrať je zlý v snahe chudnúť. Prečo? Keď je vaše telo chladnejšie, tým viac energie využíva, aby sa zahrialo. Talianski vedci poukazujú na to, že ľudia s teplotou v dome pod 20 stupňov celzia, majú omnoho menšie riziko toho, že budú obézni, ako tí, čo mali v domoch teplejšie.

4. Jedlá jete príliš rýchlo
Nejeme preto, aby sme trhali rýchlostné rekordy. Napriek tomu veľa ľudí je tak rýchlo, že ani nestíhajú registrovať, že mali nejaké jedlo na tanieri. Vaše telo je vybavené systémom, ktorý vám povie, kedy ste nasýtení. Ak však jete prirýchlo, signál zo žalúdka do mozgu sa dostane neskôr ako dojete. Vy potom budete ešte stále hladní. Telo tento signál vyšle po 20 minútach. Zhruba taký čas by ste mali jesť.

5. Ste impulzívni
Impulzívni ľudia typicky vážia o poznanie viac ako ich neimpulzívni kolegovia. Ide v tomto prípade hlavne o to, že jedia impulzívne, neplánujú a tým pádom konzumujú viac kalórií, zlé jedlá a v zlých časoch. Plánovanie jedál a ich príprava v predstihu je jedným z kľúčových aspektov toho, aby ste schudli alebo sa udržali vo forme.