Mäta rastie prevažne v Európe a v Severnej Amerike. Často sa používa na ochucovanie jedál či nápojov, robia sa z nej čaje a jej olej patrí k základom tradičnej medicíny. Môžu za to jej listy, ktoré obsahujú mentol, silicu, niekoľko flavonoidov a desiatky ďalších látok s prospešným vplyvmi.
Mäta má silné antimikrobiálne a antivirálne vlastnosti, ako aj antioxidačné a antinádorové účinky. Nebola podrobená veľkému počtu výskumov, ale jej pozitívne účinky z desaťročný praxe zahŕňajú:
1. Pomáha pri žalúdočných problémoch - mäta pomáha pri zažívacích problémoch, uvoľňovaní brušných kŕčov, redukovaní bolestí brucha či pri nadúvaní.
2. Poskytuje úľavu pri kojení - ženy, ktoré dojčia a sťažujú sa na bolesť v oblasti bradaviek, pocítia úľavu, ak si na pokožku v tejto oblasti nanesú mätový olej.
3. Podporuje nervovú sústavu - mäta podporuje nervový systém a redukuje problémy s nespavosťou.
4. Rieši kŕče po endoskopii - aj výskumy dokázali, že olej z mäty dokáže znížiť bolesť a kŕče, ktoré ľudia pociťujú po endoskopickom vyšetrení.
5. Bojuje proti bolesti hlavy - aplikovanie oleja z mäty na čelo pri začiatkoch bolenia hlavy a opätovne o pol hodinu neskôr, sa prejaví v úľave od bolestí.
6. Vplýva na problémy s dýchaním - mäta sa využíva pri nádche, kašľaní, zápaloch hrdla, zápale prínosových dutín i zápase dýchacieho traktu.
Ďalší prospešný účinok bol dokázaný vedecky. Ide o vplyv mäty na športovú výkonnosť. Vedci zistili, že len 50 mikrolitrov esenciálneho oleja mäty zvýšilo výkonnosť testovaných subjektov. Tí mali silnejší úchop, skákali vyššie vertikálne a ďalej horizontálne.
Mäta so sebou však prináša aj vedľajšie vplyvy. Jej olej je u dospelých bezpečný, ak sa užíva v malých dávkach. Inak by mohla viesť k alergickej reakcii alebo k páleniu záhy. K tomu vedie aj pri kombinácii s niektorými druhmi liekov.
Čítať ďalší článok:
Päť zlozvykov, ktoré spôsobujú priberanie Zdieľať na Facebooku