InstagramFacebookYoutube
Tréning

Otužovanie je kľúčom k zdraviu a psychickej pohode

Autor: Ľuboš Pažický  /   09. marca 2015
Otužovanie je kľúčom k zdraviu a psychickej pohode
Zimné obdobie sprevádzané studeným a sychravým počasím dá zabrať nejednému imunitnému systému. Počet chrípok a nachladnutí stúpa, čo dokáže človeka otráviť a poriadne mu skomplikovať plány. Výborným riešením ako predchádzať chorobám je studená voda. Tá sa odjakživa spájala so životom a prežitím. Už Hippokrates, ktorý je považovaný za najvýznamnejšieho lekára všetkých čias, odporúčal aplikovanie studenej vody pri rôznych chorobách.

V súčasnej dobe má mnoho ľudí problémy s imunitou, ktorá môže byť oslabená už od detstva alebo môže súvisieť so spôsobom života. Hlavnou príčinou sú najmä prekúrené miestnosti, klimatizácia, obliekanie sa do viacerých vrstiev, čím si telo udržiava stabilnú teplotu, vlhkosť a svetlo. Na jednej strane sa chránime a dávame si pozor. Na druhej strane však stále viac a viac oslabujeme odolnosť svojho tela, lebo tým otupujeme mechanizmy jeho termoregulácie. Prakticky sa staráme o seba sami, namiesto imunitného systému. Problém príde vtedy, keď to raz nezvládneme - neodhadneme vonkajšie počasie a slabo sa oblečieme, alebo zmokneme. Imunitný systém bude mať čo robiť, aby sa s týmto „šokom“ vyrovnal. To je dôvod, prečo by sme mali zamerať svoju pozornosť na trénovanie imunitného systému. A ten nám to určite vráti.

Rekreačné a športové otužovanie

V praxi sa rozdeľuje otužovanie na rekreačné a športové. Pod rekreačným chápeme sprchovanie studenou vodou, saunovanie alebo napríklad športovanie v prírode počas celého roka. Športové otužovanie je najvyšším stupňom otužovania. Jedná sa o plávanie v jazerách a riekach počas zimných mesiacoch, kedy teplota vody nepresahuje 10 stupňov Celzia. Určite si spomínate na tzv. ľadových medveďov, ktorí sa každoročne počas Vianoc vyberú zaplávať do riek či jazier. Táto záľuba je však pre bežnú populáciu extrémom a pre netrénovaných ľudí sa môže skončiť infarktom alebo zápalom pľúc.

Článok pokračuje pod reklamou


Ako na to

Za najúčinnejšími otužovacími metódami nemusíme chodiť ďaleko. Postačí nám aj teplo domova, alebo skôr chlad... Základom rekreačného otužovania je sprchovanie studenou vodou. Ideálne je začať na konci jari alebo v lete, keď je vonku príjemne a telu sa ľahšie adaptuje na zmeny teploty. Po raňajšej sprche zmeňte v závere teplotu vody na znesiteľné minimum, pričom v letných mesiacoch by takáto „studená sprcha“ mala trvať v rozmedzí 3 až 5 minút (v zime sa odporúča 1-3 min). Otužovať sa môžete aj večer, ale ráno sa považuje za základ a vtedy je správne sa otužovať dvojnásobný čas ako večer. Počas sprchovania nie je dobré stáť na mieste alebo sedieť vo vani. Po sprche sa treba utrieť suchým uterákom, vhodný je teplý čaj alebo zahriatie tela pár cvikmi. Sprchovanie lepšie zvládnete dobre naladený s úsmevom na perách. Ak začnete s otužovaním, treba mať pevnú vôľu a vykonávať ho pravidelne, teda deň čo deň. Dôležitú rolu hrá aj systematickosť – postupné znižovanie teploty vody s nadobúdaním odolnosti tela. Netreba zabúdať ani na počúvanie svojho tela a riadiť sa pri otužovaní pocitmi. Sprchovanie studenou vodou sa dá doplniť sprievodnými formami otužovania. Možností je veľa, ako napríklad spanie pod tenkou dekou, častejšie vetranie v uzavretých priestoroch, behanie počas zimných mesiacov a pod.

Čo sa deje v našom tele pri otužovaní

Aplikovaním náhleho chladu človek zrýchli dýchanie a zvýši sa mu krvný tlak. Cievy sa zúžia, koža zbledne a človek pociťuje chlad. Po krátkom čase sa cievy opäť rozšíria, naplnia krvou, pokožka sčervená a človek pociťuje teplo. Súčasne sa z mozgu vyplavia hormóny šťastia – endorfíny, ktoré registrujeme napríklad aj pri jedení čokolády.

Benefity otužovania

Otužovanie so sebou prináša mnoho pozitívnych účinkov. Jeho správne vykonávanie vplýva na predchádzanie bakteriálnej alebo vírusovej infekcie, ale ak už aj ochoriete, organizmus si s nákazou poradí ľahšie a rýchlejšie. To nám na jednej strane šetrí financie (na liekoch), a na druhej aj vlastnú pečeň a obličky. Otužilí ľudia navyše lepšie znášajú náhle zmeny počasia, majú lepšie prekrvenie organizmu a celkovú termoreguláciu tela. Prínosom je aj oddialenie starnutia a taktiež je otužovanie nápomocné pri hemoroidoch, bolestiach hlavy, dýchacích ťažkostiach a pod. V neposlednom rade zlepšuje náladu, sústredenie a posilňuje vôľu.

Tak smelo do toho. Začať s otužovaním nie je nikdy neskoro a určite sa to oplatí aspoň skúsiť.


Zdieľaj na FB Zdieľať na Facebooku

Užitočné nástroje

Výpočet: Index telesnej hmotnosti (BMI)Výpočet BMIVýpočet: Maximálna váha pre 1 opakovanieVýpočet maximálkyVýpočet: Bazálny metabolizmusVýpočet BMREnergetické tabuľkyEnergetické tabuľky
Vylúčenie zodpovednosti:
Informácie uverejnené v článkoch nie sú náhradou rád špecializovaného doktora a majú len informatívny charakter. Nezodpovedáme za zranenia a ujmy, ktoré pri ich využití nastanú. Pred ich aplikovaním odporúčame konzultáciu s lekárom alebo iným odborníkom!
SlovakFitness.sk je online magazín, ktorý začal v roku 2013 s cieľom pomôcť svojim návštevníkom vybudovať krajšie telo, lepšie zdravie a vyššie sebavedomie.

© 2013 - 2024 SlovakFitness.sk

InstagramFacebookYoutube
SlovakFitness.sk
TOPlist