InstagramFacebookYoutube
Tréning

Sedem chýb, ktoré začiatočníci opakujú stále dokola

03. augusta 2023
Sedem chýb, ktoré začiatočníci opakujú stále dokola
Začať cvičiť je jedna z najlepších možností, ktoré človek môže vo svojom živote urobiť. Prináša so sebou veľa výhod, ale aj nástrah, ktorý plynú z chýb cvičencov. A začiatočníci sa tých chýb dopúšťajú často.

Prinášame vám sedem takých, ktoré sa u začiatočníkov neustále opakujú. Ak chcete dosahovať výsledky, neriskovať zranenie či urobiť z cvičenia zvyk, musíte dať pozor na nasledujúce veci:

1. Vyhýbanie sa činkám
Ak sa niekto aj rozhodne cvičiť, väčšinou sa uspokojí s behaním alebo inými formami pohybu. Je to síce pozitívne rozhodnutie pre vaše zdravie, ale dôležité je aj občas chytiť do ruky činky a pracovať na vašich svaloch. Čím ste starší, tým ich máte menej. Túto stratu však limitujete práve pravidelným posilňovaním. Spomaľujete ním proces starnutia, dodávate si energiu a uľahčujete si rôzne situácie v bežnom živote.

Článok pokračuje pod reklamou


2. Zanedbávanie pružnosti
Ak už sa aj niekto dá na cvičenie s činkami, je stále dosť pravdepodobné, že sa bude vedomky alebo nevedomky vyhýbať tréningu zameranému na pružnosť svalov. Vďaka tomu však zvyšujete rozsah pohybu, udržujte si pružné väzivá, vďaka čomu znižujete riziko poranenia a opäť zlepšujete aj kvalitu vášho bežného života. Na pružnosť sú dobré joga, pilates či bežný strečing.

3. Vynechávanie zahriatia
Hlavne u mladých ľudí možno pozorovať tú istú chybu stále dokola – prídu do posilňovne a hneď idú na lavičku robiť prvú pracovnú sériu tlakov. Pred zahájením samotného tréningu je však potrebné telo zahriať, aby sa pripravili svaly i nervový systém na záťaž a vyhlo sa zraneniam či predčasnému vyčerpaniu. Poriadne zahriatia zahŕňa ľahkú kardio aktivitu a následne zahriatie kĺbov trebárs krúživými pohybmi.

4. Vyhýbanie sa osobnému trénerovi
Ak si nie ste niečím istí, treba osloviť certifikovaného osobného trénera a ten vám rád poradí. Mnoho ľudí však túto možnosť nevyužíva. Niektorí hľadajú odpoveď na internete a často ju aj nájdu. V praxi sa však aj napriek tomu môžu dopúšťať chýb.

5. Ignorovanie iných foriem kardia
Keď sa povie kardio tréning, veľa ľudí si automaticky predstaví behanie. A v skutočnosti sa stále dokola stáva, že práve behanie je jediný druh kardia, ktorému sa ľudia venujú. Je to však chyba. Môžete sa venovať kope iných aktivít, ktoré vám prinesú do tréningu pestrosť a vaše výsledky budú vďaka tomu lepšie. Navyše, nemusíte mu venovať ani veľa času. Skvelé výsledky sa dosahujú relatívne krátkymi vysoko intenzívnymi intervalovými tréningami.

6. Príliš veľká snaha
Niet nič krajšie, ako vidieť u človeka zápal pre cvičenie a zdravý životný štýl. Netreba to však ani preháňať. Mnoho ľudí sa tak poblázni, že robia všetkého až príliš veľa a tým v podstate idú proti sebe. Či ide o pretrénovanie, zranenie alebo stratu motivácie, prílišná snaha zvyšuje tieto riziká. Začať musíte pomaly a zvyšovať intenzitu postupne.

7. Strach, že už je pre vás neskoro
Mnoho ľudí v pokročilom veku zvažuje, či si život nespestrí cvičením. Napriek tomu to väčšina z nich nevyskúša. Prečo? Z neopodstatnenej obavy, že sú na cvičenie pristarí? Ak ste nezačali cvičiť v 20. rokoch vášho života, nemusíte sa báť začať v tridsiatke. Ani po štyridsiatke, či päťdesiatke nie je neskoro. Aj vtedy môžete získať výhody pre vyšší vek. Cvičia aj šesťdesiatnici či dokonca starší ľudia. A cítia sa dobre.

Letný režim, pôvodne z 23.03.2015.


Zdieľaj na FB Zdieľať na Facebooku

Užitočné nástroje

Výpočet: Index telesnej hmotnosti (BMI)Výpočet BMIVýpočet: Maximálna váha pre 1 opakovanieVýpočet maximálkyVýpočet: Bazálny metabolizmusVýpočet BMREnergetické tabuľkyEnergetické tabuľky
Vylúčenie zodpovednosti:
Informácie uverejnené v článkoch nie sú náhradou rád špecializovaného doktora a majú len informatívny charakter. Nezodpovedáme za zranenia a ujmy, ktoré pri ich využití nastanú. Pred ich aplikovaním odporúčame konzultáciu s lekárom alebo iným odborníkom!
SlovakFitness.sk je online magazín, ktorý začal v roku 2013 s cieľom pomôcť svojim návštevníkom vybudovať krajšie telo, lepšie zdravie a vyššie sebavedomie.

© 2013 - 2024 SlovakFitness.sk

InstagramFacebookYoutube
SlovakFitness.sk
TOPlist