Kulturistika 30. 07. 2015

Legendy kulturistiky IV. – Dave Draper

ikonka
Predstavil sa vo filmoch, napísal knihy, prispieval do novín a časopisov, motivoval svojimi rečami iných. Toto všetko dosiahol vďaka kulturistike, v ktorej však svoj potenciál naplno nenaplnil. Víťaz niekoľkých prestížnych súťaží a známa tvár z preslávenej Muscle Beach, Dave Draper. Vo štvrtej časti seriálu Legendy kulturistiky sa zameriame práve na neho.

Kulturistike prepadol v New Jersey

Draper sa narodil 16. apríla 1943 v malom meste Secaucus z amerického New Jersey. Už ako veľmi mladý objavil záľubu v posilňovaní. Prvýkrát chytil činku do ruky ako desaťročný a pravidelne začal cvičiť vo svojich dvanástich rokoch. Cvičenie mu neskôr počas štúdia na strednej škole pomáhalo aj v športoch, ktorým sa venoval – gymnastike, plávaniu a zápaseniu.

Hoci ho všetky tri športy bavili, čoskoro zistil, že tá pravá láska sa skrýva v drine v posilňovni. Motivovaný svojimi pokrokmi a snami sa začal venovať kulturistike a už ako dvadsaťjedenročný vyhral titul na miestnej súťaži Mr. New Jersey. Nepáčilo sa mu, že na neho miestni ľudia pozerali s nepochopením a mysleli si, že je hlúpy egoista. Preto využil prvú šancu a z východného pobrežia odišiel.

Šesť mesiacov po triumfe na spomínanej súťaži sa na podnet Joea Weidera presťahoval na opačné pobrežie, do mekky kulturistiky, kalifornského Los Angeles. V Santa Monice začal pracovať pre spoločnosť Weider Barbell a posilňoval v známej Gold’s Gym. Jedna práca mu však na život nestačila, a tak sa snažil pracovať aj vo filmovom priemysle.

V Kalifornii svoj potenciál nenaplnil

Pred príchodom Arnolda Schwarzeneggera si o ňom Weider myslel, že práve on sa stane hlavnou ikonou kulturistiky. Nikdy ho však nevedel oceniť a on samotný nemal dostatok priebojnosti a odhodlania, aby sa stal tým najlepším kulturistom.


„Trénoval som už asi desať rokov, mal som 235 libier a bol som Mr. America predtým, ako prišli na scénu steroidy. Užíval som ich občasne pod dohľadom doktora a zlepšenie muskulatúry a definície bolo neprehliadnuteľné,“ priznal Draper na svojej internetovej stránke.

Titul Mr. America získal v roku 1965, tri roky po príchode do Kalifornie. O rok neskôr získal aj titul v Mr. Universe a v ďalšej sezóne sa postavil aj na pódia Mr. Olympie. Na nej obsadil štvrté miesto. V roku 1970 získal titul na Mr. World, čo bol jeho posledný úspech v kulturistike. V tom istom roku od nej upustil a mohli za to dve veci – vždy radšej cvičil ako súťažil a zároveň cítil, že ho Weider využíva. Spolu mali aj spor, ktorý skončil mimosúdnym vyrovnaním.

Alkohol a drogy mu život skomplikovali

Jeho pozornosť smerovala k iným aspektom života, ale aj bez súťažných ambícií sa cvičeniu venoval aj naďalej. Dokonca aj ako sedemdesiatročný ešte chytí činky do rúk, čo svedčí o jeho vášni. Mimo sveta kulturistiky sa mu však až tak nedarilo. Ako herec neprerazil, rozpadlo sa mu manželstvo a útechu hľadal v alkohole a ľahkých drogách.

Z filmov sú významné dva zo šesťdesiatych rokov minulého storočia – Lord Love a Duck a Don’t Make Wawes. Samozrejme, aj jeho mali zachytiť kamery pri tvorbe Pumping Iron, ale pre chorobu a osobné problémy sa tomu vyhol. Jeho knihy boli v úzkych kruhoch populárne, ale bestsellery sa z nich tiež nestali. Aj do súčasnosti však ešte píše rôzne články pre magazíny a vedie si svoju osobnú stránku.

V minulosti mal problémy s alkoholom, čo neskôr uviedol ako jednu z najväčších chýb v živote. Voľnomyšlienkarstvu vtedajšej doby podľahol naplno, a i preto medzi profesionálmi nežal viac úspechov. Teraz tvrdí, že ak by sa mohol vrátiť v čase, určite by to zmenil.

A ako vlastne vyzerali jeho tréningy? Náročne...

Vo svojich vrcholných rokoch sa zvyčajne do posilňovne dostavil ráno o šiestej a vydržal v nej tri hodiny. Každým tréningom zvyšoval počet opakovaní a váhu. Po štyroch až šiestich týždňoch tréningy obmieňal. Sústredil sa hlavne na viackĺbové cviky.

V príprave na súťaž trénoval dvojfázovo štyrikrát do týždňa a k tomu pridal aj dva dni s jedným tréningom. Ako bolo vtedy v móde, jeho tréningy mali veľký počet sérií.

V jeden deň bol schopný odcvičiť dokopy hrudník, chrbát, stehná a lýtka. Spolu absolvoval aj 50 sérií. Ďalší deň potom prišli na radu ramená, tricepsy, bicepsy a predlaktia. Tie dokonca obsahovali niekedy aj viac ako 50 sérií! Inokedy zase poskladal tréningy inak a počet sérií presahoval aj číslo 60. Slovo pretrénovanie vtedy jednoducho neexistovalo.

Oznam: Od 1. júla do 1. septembra vám budeme v letnom režime prinášať články, ktoré sme publikovali pred rokmi, ale boli už zabudnuté. Úplne nové články prídu na rad opäť od 2. septembra.

Zdieľaj na FB  Zdieľať na FB Nahlásiť chybu  Nahlásiť chybu

Mohlo by vás zaujímať:

O čom píše Úspech.MNE.sk?

Vylúčenie zodpovednosti: Informácie uverejnené v článku nie sú náhradou rád špecializovaného doktora a majú len informatívny charakter. Nezodpovedáme za zranenia a ujmy, ktoré pri ich využití nastanú. Pred ich aplikovaním odporúčame konzultáciu s lekárom alebo iným odborníkom!
E-knihy zadarmoKontaktReklamaCookies a os. údaje
Nájdete nás aj na Facebooku


Streftec - Webdesign & Media

© 2013 - 2019 SlovakFitness.sk
TOPlist