Kulturistike prepadol v New Jersey
Draper sa narodil 16. apríla 1943 v malom meste Secaucus z amerického New Jersey. Už ako veľmi mladý objavil záľubu v posilňovaní. Prvýkrát chytil činku do ruky ako desaťročný a pravidelne začal cvičiť vo svojich dvanástich rokoch. Cvičenie mu neskôr počas štúdia na strednej škole pomáhalo aj v športoch, ktorým sa venoval – gymnastike, plávaniu a zápaseniu.Hoci ho všetky tri športy bavili, čoskoro zistil, že tá pravá láska sa skrýva v drine v posilňovni. Motivovaný svojimi pokrokmi a snami sa začal venovať kulturistike a už ako dvadsaťjedenročný vyhral titul na miestnej súťaži Mr. New Jersey. Nepáčilo sa mu, že na neho miestni ľudia pozerali s nepochopením a mysleli si, že je hlúpy egoista. Preto využil prvú šancu a z východného pobrežia odišiel.
Šesť mesiacov po triumfe na spomínanej súťaži sa na podnet Joea Weidera presťahoval na opačné pobrežie, do mekky kulturistiky, kalifornského Los Angeles. V Santa Monice začal pracovať pre spoločnosť Weider Barbell a posilňoval v známej Gold’s Gym. Jedna práca mu však na život nestačila, a tak sa snažil pracovať aj vo filmovom priemysle.
V Kalifornii svoj potenciál nenaplnil
Pred príchodom Arnolda Schwarzeneggera si o ňom Weider myslel, že práve on sa stane hlavnou ikonou kulturistiky. Nikdy ho však nevedel oceniť a on samotný nemal dostatok priebojnosti a odhodlania, aby sa stal tým najlepším kulturistom.„Trénoval som už asi desať rokov, mal som 235 libier a bol som Mr. America predtým, ako prišli na scénu steroidy. Užíval som ich občasne pod dohľadom doktora a zlepšenie muskulatúry a definície bolo neprehliadnuteľné,“ priznal Draper na svojej internetovej stránke.
Titul Mr. America získal v roku 1965, tri roky po príchode do Kalifornie. O rok neskôr získal aj titul v Mr. Universe a v ďalšej sezóne sa postavil aj na pódia Mr. Olympie. Na nej obsadil štvrté miesto. V roku 1970 získal titul na Mr. World, čo bol jeho posledný úspech v kulturistike. V tom istom roku od nej upustil a mohli za to dve veci – vždy radšej cvičil ako súťažil a zároveň cítil, že ho Weider využíva. Spolu mali aj spor, ktorý skončil mimosúdnym vyrovnaním.
Alkohol a drogy mu život skomplikovali
Jeho pozornosť smerovala k iným aspektom života, ale aj bez súťažných ambícií sa cvičeniu venoval aj naďalej. Dokonca aj ako sedemdesiatročný ešte chytí činky do rúk, čo svedčí o jeho vášni. Mimo sveta kulturistiky sa mu však až tak nedarilo. Ako herec neprerazil, rozpadlo sa mu manželstvo a útechu hľadal v alkohole a ľahkých drogách.Z filmov sú významné dva zo šesťdesiatych rokov minulého storočia – Lord Love a Duck a Don’t Make Wawes. Samozrejme, aj jeho mali zachytiť kamery pri tvorbe Pumping Iron, ale pre chorobu a osobné problémy sa tomu vyhol. Jeho knihy boli v úzkych kruhoch populárne, ale bestsellery sa z nich tiež nestali. Aj do súčasnosti však ešte píše rôzne články pre magazíny a vedie si svoju osobnú stránku.
V minulosti mal problémy s alkoholom, čo neskôr uviedol ako jednu z najväčších chýb v živote. Voľnomyšlienkarstvu vtedajšej doby podľahol naplno, a i preto medzi profesionálmi nežal viac úspechov. Teraz tvrdí, že ak by sa mohol vrátiť v čase, určite by to zmenil.
A ako vlastne vyzerali jeho tréningy? Náročne...
Vo svojich vrcholných rokoch sa zvyčajne do posilňovne dostavil ráno o šiestej a vydržal v nej tri hodiny. Každým tréningom zvyšoval počet opakovaní a váhu. Po štyroch až šiestich týždňoch tréningy obmieňal. Sústredil sa hlavne na viackĺbové cviky.
V príprave na súťaž trénoval dvojfázovo štyrikrát do týždňa a k tomu pridal aj dva dni s jedným tréningom. Ako bolo vtedy v móde, jeho tréningy mali veľký počet sérií.
V jeden deň bol schopný odcvičiť dokopy hrudník, chrbát, stehná a lýtka. Spolu absolvoval aj 50 sérií. Ďalší deň potom prišli na radu ramená, tricepsy, bicepsy a predlaktia. Tie dokonca obsahovali niekedy aj viac ako 50 sérií! Inokedy zase poskladal tréningy inak a počet sérií presahoval aj číslo 60. Slovo pretrénovanie vtedy jednoducho neexistovalo.
Čítať ďalší článok:
Nespavosť je viac než len problém so zaspávaním Zdieľať na Facebooku