V článku sa zameriame na tri záležitosti. Najskôr si napíšeme, prečo je lepšia voda z vodovodu, potom si povieme na čo si treba dávať pozor pri balených vodách a vysvetlíme si, prečo nie je dobré pravidelne piť z rovnakej plastovej fľaše.
Uprednostnite vodu z vodovodu
Na Slovensku máme dobrú pitnú vodu, dokonca jednu z najlepších v Európe. V súčasnosti sa však čoraz viac domácností začína spoliehať na balené vody. Ale prečo? Voda z kohútika je lacnejšia, je jednoduchšie sa ísť napiť do kuchyne a šetríme aj životné prostredie (to zaťažuje obal, ktorý majú vody z obchodov).Voda z vodovodu nemá cukor, kalórie a nezaťažuje minerálmi. Väčšina domácnosti v Slovenskej republike prijíma zdravotne a hygienicky bezchybnú vodu. Jej kvalitu však ovplyvňujú aj siete, preto ak sa chcete uistiť, obráťte sa najbližšie akreditované laboratórium a vodu si otestujte.
Pozor na vodu vo fľaškách
Rôzne minerálne vody dostupné v obchodoch sa pýšia peknými obalmi, na ktorých svietia ich mnohé výhody. Nie je však všetko zlato, čo sa blyští. Možno vyzerajú byť balené vody presvedčivejšie, no to neznamená, že sú automaticky bezpečnejšie ako vody z kohútika.Je pravdepodobnejšie, že kontaminovaná bude skôr voda v plastových fľašiach a dokonca nie len pre jej zloženie a balenie, ale aj pre menej striktné testy (bežná pitná voda ich má striktnejšie). Preto je dôležité všímať si na etiketách nie to, či ide o vodu z ľadovca alebo z hôr, ale aký má pôvod a ako bola spracovaná, ak na nej tieto informácie nájdete.
Čo sa týka balenia, tak plastové fľaše uvoľňujú pri nesprávnej manipulácií do tekutiny chemikálie. Najčastejšie sa to stáva, keď vody nie sú v tme a v chlade, tak ako by mali byť. Pri preprave v letných mesiacoch je to najhoršie, navyše mnoho obchodov ich vystavuje priamemu slnečnému žiareniu.
Dopĺňajte vodu vo fľaši len do určitej miery
Je úplne v poriadku, ak plastovú fľašu využijete aj potom, ako z nej dopijete poslednú kvapku pôvodného nápoja. Je to v poriadku, ak tak urobíte raz alebo dvakrát. Nevyužívajte však rovnakú fľašu každodenne ani počas dlhšieho obdobia.Viaceré štúdie ukázali, že plastové fľaše sú navrhnuté len na jednorazové použitie, a tak sa pri opakovanom načerpávaní a pití vody z nich do tekutiny uvoľňujú chemické látky, ktoré majú nepriaznivé účinky pre vaše telo. Preto sa snažte dopĺňanie obmedziť.
Letný režim, pôvodne z 9.4.2013.
Čítať ďalší článok:
Pretrénovanie – vážne alebo preceňované? Zdieľať na Facebooku