InstagramFacebookYoutube
Tréning

Poďme cvičiť dvakrát denne! Pre koho je to dobrý nápad?

17. augusta 2023
Poďme cvičiť dvakrát denne! Pre koho je to dobrý nápad?
Ak budeme cvičiť dvakrát denne, dosiahneme aj dvakrát lepšie výsledky? Možno vás to prekvapí, ale ak budete cvičiť správne, tak áno. Je tu však aj riziko toho, že to s cvičením preženiete a dostaví sa bod pretrénovania. Tak ako na to?

Dvojfázové tréningy neboli doménou len kulturistov v minulosti. Aj v súčasnosti mnohí cvičia dvakrát denne, či ide o kulturistov, športovcov či bežných ľudí. Aj profesionálni športovci, ktorým môžu radiť tí najlepší v odbore, to vo svojej príprave využívajú. Skutočne sa tak nemusíte báť termínu „pretrénovanie“, ktorý sa tak v ostatných rokoch spopularizoval.

Je pravdou, že trénovať rozumnejšie je lepšie ako tvrdo, no aj cvičenie dvakrát denne má svoje výhody. Samozrejme, že ako prvé človeku napadne, že sa dá využiť ako efektívny nástroj pri chudnutí. Mnohí ho však dokonca využívajú pri budovaní svalovej hmoty.

Článok pokračuje pod reklamou


Z praktického hľadiska je dobré aj pre tých, ktorí sa potrebujú len udržiavať. Hodí sa tým, ktorí nemajú dostatok času na to, aby cvičili raz denne šesťdesiat minút. Možno si ľahšie nájdu priestor pre dva polhodinové tréningy, vďaka ktorým o nič neprídu.

Výhody teda možno zhrnúť nasledujúco:

1. Prospeje vám, ak máte náročný denný program a nenájdete viac času na jeden dlhší tréning. Môžete teda jeden kratší absolvovať ráno a druhý po práci.
2. Pri chudnutí spálite viac kalórií. Po cvičení totiž telo pokračuje s rýchlejším metabolizmom a dva tréningy denne tento efekt zvyšujú.
3. Udržíte si koncentráciu. Niekedy je ťažké sústrediť sa na cvičenie hodinu vkuse. Takto budete v strehu a cvičenie vás nebude až tak nudiť.

Ako na to?

Tak ako už bolo v prípade s časovou vyťaženosťou spomínané, jeden hodinový tréning môžete nahradiť dvoma polhodinovými. A to je to podstatné. Cvičenie dvakrát denne by bežným ľuďom nemalo slúžiť na to, aby cvičili dvakrát hodinu, ale aby si rozdelili čas, ktorý by inak venovali jednému tréningu, na dva. Výhody sa tým ponechajú a nebudete riskovať pretrénovanie.

Pre príklad si uveďme tréning, ktorý by vám trval 75 minút. Vy si ho môžete rozdeliť na dve jednotky. Ráno, keď máte viac energie, môžete absolvoval 40 minút. Zvyšných 35 absolvujete neskôr počas dňa. Najlepšie je medzi tréningami ponechať niekoľkohodinovú medzeru, takže je najlepšie cvičiť ráno a poobede, ráno a večer, prípadne pred obedom a večer.

Pri chudnutí si môžete rozdeliť „prácu“ tak, že prvý tréning dňa budete venovať posilňovaniu a druhý kardio tréningu. Inou možnosťou je cvičiť v prvý tréning tlakové cviky, v druhý ťahové. Takisto môžete cvičiť ráno dolnú časť tela a popoludní hornú, prípadne naopak.

Po prvom tréningu by ste mali počkať minimálne päť, najlepšie až šesť či sedem hodín, kým začnete cvičiť opäť. Ak však v zamestnaní pracujete fyzicky, najlepšie by bolo, keby ste sa takémuto spôsobu cvičenia vyhli. Takisto by ho nemali využívať začiatočníci. Pokročilí zase s rozumom.

Letný režim, pôvodne z 04.06.2015.


Zdieľaj na FB Zdieľať na Facebooku

Užitočné nástroje

Výpočet: Index telesnej hmotnosti (BMI)Výpočet BMIVýpočet: Maximálna váha pre 1 opakovanieVýpočet maximálkyVýpočet: Bazálny metabolizmusVýpočet BMREnergetické tabuľkyEnergetické tabuľky
Vylúčenie zodpovednosti:
Informácie uverejnené v článkoch nie sú náhradou rád špecializovaného doktora a majú len informatívny charakter. Nezodpovedáme za zranenia a ujmy, ktoré pri ich využití nastanú. Pred ich aplikovaním odporúčame konzultáciu s lekárom alebo iným odborníkom!
SlovakFitness.sk je online magazín, ktorý začal v roku 2013 s cieľom pomôcť svojim návštevníkom vybudovať krajšie telo, lepšie zdravie a vyššie sebavedomie.

© 2013 - 2024 SlovakFitness.sk

InstagramFacebookYoutube
SlovakFitness.sk
TOPlist