V súčasnosti ženy prežívajú mužov v takmer každej krajine na svete. Na Slovensku má dĺžka života rastúcu tendenciu. Kým však muži sa v priemere dožívajú niečo cez 71 rokov, slovenské ženy ich prežijú v priemere o takmer osem rokov.
Nedávna štúdia vedcov Kalifornskej univerzity a Univerzity Južnej Kalifornie prišla s odôvodnením, prečo sa tak vo všeobecnosti deje. Poukázali dokonca na to, že tento fenomén odštartoval až v 20. storočí.
Tímy dvoch univerzít analyzovali údaje z viac ako 1700 osôb narodených medzi rokmi 1800 a 1935 v 13 rozvinutých krajinách. Na začiatku 20. storočia sa začal život ľudí naťahovať, pričom priemerný vek žien rástol vo výrazne vyššom tempe.
Za pokroky v dĺžke života sa považujú lepšia prevencia voči infekciám a ochoreniam, zlepšená strava a iné pozitívne správania, ktoré ženy začali uplatňovať lepšie ako muži, ktorí sú pri prevencii nezodpovednejší. Umierajú hlavne na srdcovocievne ochorenia, za čo vďačia menej kvalitnej strave či fajčeniu. Takisto sa u nich viac hromadí stres.
Vedci tvrdia, že je stále možné, že muži dedia biologické zraniteľnosť ohľadom srdcovocievneho zdravia, no to neznamená, že ženy sú voči kardiovaskulárnym problémom imúnnejšie. Doktor Clyde Yancy tvrdí, že riziká sú rovnaké. A keďže s genetikou robiť nič nemožno, výskumníci poukazujú hlavne na tri aspekty v životnom štýle – fajčenie, strava bohatá na nasýtené tuky a pasivita.
„Moderné“ ženy majú však tiež vyššie riziko. Podľa výskumníkov im hrozí, že sa o niekoľko rokov životným štýlom a svojim správaním priblížia k mužom, takže bude hroziť aj to, že sa budú dožívať menej rokov. Negatívne vplyvy totiž na ne smerujú viac ako kedykoľvek predtým.
Čítať ďalší článok:
Týmto jedlám sa vyhnite, ak vás trápi pálenie záhy Zdieľať na Facebooku