Ak tvrdíte, že na zahrievanie čas nemáte a skočíte rovno na tréning, uvedomte si, že ak ho absolvujete, viac tým získate ako stratíte. Zahrievanie totiž pomáha pripraviť telo na optimálny výkon, umožňuje vám ľahšie sa dostať do „zóny“ a hlavne, predchádza zraneniam.
Ako by malo správne zahrievanie žien vyzerať?
Krok č.1: Masáž penovým valcom
Na začiatok uchopte penový valec (foam roller) a zamerajte sa na hlavné svaly – štvorhlavý sval stehna, hamstring, lýtka, sedacie svaly, latisimy. Každej venujte minútu. Pomôžete tým uvoľniť hlbšie tkanivá vo svaloch, zvýšite prietok krvi a pomôže tým aj regenerácii po tréningu.
Krok č.2: Ľahšie kardio
Následne by ste mali pár minút venovať ľahšej aeróbnej aktivite, ktorou sa zahrejete a na záťaž pripravíte aj srdce. Stačí je venovať päť až desať minút. Stačí prestať, keď sa začnete potiť. Vhodnými aktivitami sú chôdza, šliapanie do schodov, ľahké bicyklovanie či veslovanie.
Krok č.3: Rozhýbanie kĺbov
Už kardio vám pomôže zahriať sa, ale nakoniec by ste mali ešte trochu času venovať rozhýbaniu a ďalšiemu zahriatiu kĺbov. Je to prospešné hlavne vtedy, ak celý deň sedíte. Uvoľníte tak aj svaly a zvýšite rozsah pohybu. Venujte tomu dve až tri minúty. Aplikujte cviky ako vytáčanie trupu, drepy s váhou tela, krúženie rukami, krúženie zápästím a podobne.
Krok č.4: Prvé série tréningu
Zahrievanie musíte preniesť aj do začiatku tréningu. Predtým, ako uchopíte do rúk ťažké činky, by ste mali absolvovať jednu až dve rozcvičovanie série cviku s využitím ľahšej váhy a vyššieho počtu opakovaní. Tým sa ešte lepšie pripravíte na to, aby ste cviky vykonávali technicky správne a znížili riziko zranenia.
Čítať ďalší článok:
Šesť prekvapujúcich jedál, po ktorých budete nasýtení celé hodiny Zdieľať na Facebooku