Vaše telo však nie je len o kostiach, svaloch a tkanivách. Významnú rolu v ňom zohráva nervový systém a ten sa pravidelným a intenzívnym cvičením tiež dokáže unaviť. On pritom predstavuje batériu, ktorá poháňa celý motor. Preto je jeho optimálny stav dôležitý pre vaše napredovanie. Ako teda zabrániť jeho únave?
1. Pravidelné ľahšie tréningy
Aby ste napredovali, musíte cvičiť poctivo a intenzívne. Pri zostavovaní svojho tréningu však musíte dbať aj na to, aby ste čas od času absolvovali týždeň, v ktorom budú váhy ľahšie, prestávky dlhšie a intenzita nižšia ako zvyčajne. To dá priestor svalom, tkanivám, kĺbom i nervovému systému vydýchnuť si pred ďalším náročným obdobím.
2. Kvalitná výživa
Dôležitým faktorom v boji proti únave centrálneho nervového systému je aj kvalitná výživa, ktorá pomôže upevniť aj váš imunitný systém. Ten zaistí, že telo bude fungovať správne a efektívne sa bude aj zotavovať zo záťaže. Dôležité je prijímať kvalitné bielkoviny, zdravé sacharidy a tuky, pričom treba obmedzovať jedla vyvolávajúce zápaly, akú sú lepok či rafinovaný cukor. Rovnako je vhodné obmedzovať stimulanty, ako je kofeín. Z doplnkov výživy sú v tomto smere vhodné najmä glutamín a tyrosín.
3. Obmedzenie stresu
Psychologický stres má veľké následky aj na fyzickú výkonnosť a kladie veľký tlak aj na nervový systém. Osoby, ktoré nevedia stres vypnúť, skončia s fyziologickými problémami, ktoré budú následne stres znova podporovať. Možno vám to bude znieť smiešne, ale meditácia vám v tomto smere dokáže účinne pomôcť.
4. Kvalitný spánok
Jednou z najdôležitejších a najpodceňovanejších zbraní športovca je dobrý nočný spánok. Existuje mnoho štúdií, ktoré dokazujú, že nedostatok spánku negatívne ovplyvňuje schopnosť tela zotaviť sa po tvrdom tréningu a znižuje aj výkonnosť samotnú. Sedem až deväť hodín spánku vám umožní regenerovať čo najrýchlejšie.
5. Pochopenie regenerácie
Regenerácia medzi tréningami je kľúčovým faktorom, a preto ju musíte pochopiť. Človek si musí od cvičenia fyzicky i duševne oddýchnuť, aby vydržal zberať plody svojho úsilia dlhodobo. Kvalitná regenerácia vedie k lepšej výkonnosti, rastu sily, svalov, tlmí negatívne pocity v súvislosti s tréningom a pomáha k celkovému zdraviu. Voľné dni sú rovnako dôležité ako tie tréningové.
Čítať ďalší článok:
Naštartujte premenu svojho tela pomocou týchto piatich krokov Zdieľať na Facebooku