InstagramFacebookYoutube
Výživa

„Zdravé“ jedlá, ktorým by ste sa mali vyhýbať

18. októbra 2016
„Zdravé“ jedlá, ktorým by ste sa mali vyhýbať
Mali by byť dobré, ale v skutočnosti patria medzi tie zlé. Existujú jedlá, ktoré si vydobyli nálepku „zdravé“. Výživoví odborníci sa im však v skutočnosti vyhýbajú. Prečo by ste tak mali robiť aj vy a o aké jedlá ide?

Hoci sa tieto jedlá môžu zdať na pohľad zdravé, ale v skutočnosti ich len veľmi málo profesionálov hodí do svojho nákupného košíku:

Ochutený jogurt
Ochutený jogurt z obchodu je plný cukru a často obsahuje aj umelé látky. Preto voľte neochutené jogurty, ktoré si môžete doma spestriť kúskami ovocia, semienok či orechov.

Článok pokračuje pod reklamou


Arašidové maslo v prášku
Medzi doplnky výživy sa dostalo už aj arašidové maslo v prášku. Mnoho ľudí myslí, že je zdravé, pretože obsahuje menej kalórií a tukov ako skutočné arašidové maslo. To však obsahuje zdravé tuky a apetít uspokojuje efektívnejšie.

Zeleninové náhrady čipsov
Čoraz väčšiu obľubu získavajú pufované náhrady čipsov, ktoré sa vyrábajú zo zeleniny. Počet kalórií v nich obsiahnutých je pritom nižší len o zanedbateľnú cifru a obsahujú veľa dodatočných ingrediencií, ako sú zemiakový škrob, kukuričný škrob, múka z bielej ryže či sójová múka.

Dressingy do šalátov
Dressingy obsahujú vysoko spracované oleje, cukor, vysoko fruktózový kukuričný sirup, umelé sladidlá či umelé farbivá. Len málo z nich, ktoré sú dostupné v obchodoch, sú vhodné do zdravej stravy. Ak chcete staviť na istotu, urobte si radšej podomácky vyrobený dressing.

Ovocné šťavy
Ovocné šťavy z obchodov obsahujú veľmi veľa cukru, pričom proces spracovania ovocia a zeleniny znižuje väčšinu prospešnej vlákniny. Môžu obsahovať veľa vitamínov a minerálov, ale telo ich nie je schopné absorbovať všetky, čím veľa z nich príde nazmar.

Celozrnný chlieb
Je pravdou, že celozrnný chlieb je lepší ako chlieb z bielej múky, no jeho glykemický index je stále dostatočne veľký, aby spôsobil výrazné výkyvy krvného cukru, čo vedie k vyššej odozve inzulínu a nakoniec aj k udržiavaniu tukov a podporovaniu zápalových procesov v tele.

zdroj: Health


Zdieľaj na FB Zdieľať na Facebooku

Užitočné nástroje

Výpočet: Index telesnej hmotnosti (BMI)Výpočet BMIVýpočet: Maximálna váha pre 1 opakovanieVýpočet maximálkyVýpočet: Bazálny metabolizmusVýpočet BMREnergetické tabuľkyEnergetické tabuľky
Vylúčenie zodpovednosti:
Informácie uverejnené v článkoch nie sú náhradou rád špecializovaného doktora a majú len informatívny charakter. Nezodpovedáme za zranenia a ujmy, ktoré pri ich využití nastanú. Pred ich aplikovaním odporúčame konzultáciu s lekárom alebo iným odborníkom!
SlovakFitness.sk je online magazín, ktorý začal v roku 2013 s cieľom pomôcť svojim návštevníkom vybudovať krajšie telo, lepšie zdravie a vyššie sebavedomie.

© 2013 - 2024 SlovakFitness.sk

InstagramFacebookYoutube
SlovakFitness.sk
TOPlist