Výskum zahŕňal starých ľudí, ktorých trápila druhá najbežnejšia forma demencie po Alzheimerovej chorobe. V nej sa vyskytujú problémy s pamäťou a myslením, ktoré sú výsledkom poškodení veľkých a malých krvných ciev v mozgu.
„Štúdie ukazujú, že cvičenie môže pomôcť znížiť riziko rozvoja problémov s pamäťou, no niektoré výskumy sa zamerali aj na to, či dokáže pomôcť ľuďom, ktorí tieto problémy už majú,“ povedala doktorka Teresa Liu-Ambroseová z Univerzity Britskej Kolumbie.
Jej štúdia zahŕňala sedemdesiat ľudí v priemernom veku 74 rokov, ktorí mali miernu formu vaskulárnej demencie. Polovica z nich cvičila rovnú hodinu trikrát do týždňa počas šiestich mesiacov. Druhá polovica sa len zdravo stravovala a necvičila.
Všetci účastníci boli testovaní pred i po skončení štúdie, no aj šesť mesiacov po jej uplynutí. Vedci sa zamerali na celkové kognitívne schopnosti , pamäť, ako aj schopnosť plánovať a organizovať. Zručnosti, ktoré by im mohli pomôcť v bežnom živote s vedením financií či dodržiavaním dávkovanie liekov.
Skupina, ktorá sa venovala cvičeniu, zaznamenala malé zlepšenie v porovnaní so skupinou, ktorá sa cvičeniu nevenovala. O šesť mesiacov neskôr, kedy už všetci účastníci necvičili, mali obe skupiny rovnaké výsledky.
„Tieto výsledky, hoci sú skromné, boli podobné ako u minulých štúdií pri testovaní účinkov liekov na ľudí s týmto ochorením,“ podotkla Liu-Ambroseová s tým, že cvičenie zlepšilo účastníkom aj krvný tlak.
Čítať ďalší článok:
Sedem jedál, ktoré podporia tréningové výsledky nie len u žien Zdieľať na Facebooku