Náš Instagram NHL KHL Osobný rozvoj
 
 
 
 
Reklama:
Tréning 11. 07. 2016

Nebezpečné kulturistické zvyky (1. časť)

ikonka
Tak ako mnoho iných vecí v našom živote, aj pri posilňovní sa objavuje množstvo chýb, ktoré nie len narúšajú efektivitu nášho snaženia, ale majú aj iné nebezpečné následky. Preto vám prinášame prehľad nebezpečných kulturistických zvykov, ktorým by ste sa mali vyhnúť.

1. Zlá technika

Je veľa nebezpečných vecí, ktoré vyplývajú zo zlej techniky prevedenia cviku. Ak napríklad cvik vykonávate príliš rýchlo, môže to byť veľmi náročné pre vaše väzivá a svalové úpony, ktoré absorbujú všetok tlak. Ďalšou chybou je zahrnutie použitia spodného chrbta s cieľom uľahčiť zdvih činky, čo môže byť extrémne nebezpečné. Veľa chýb sa robí pri mŕtvych ťahoch či drepoch, kde nesprávna pozícia tela vie narobiť veľké problémy. Zlou technikou riskujete aj zranenia svalov a kĺbov. Preto sa uistite, že každý cvik zvládnete vykonať so správnou technikou predtým, ako začnete zvyšovať váhy a tým pádom aj zvyšovať šancu zranenia. Najlepšie je, aby vás techniku naučil certifikovaný tréner.

2. Absencia strečingu

Nie je tajomstvom, že zanedbávanie strečingu pred a po tréningu vedie k zraneniam. No i tak sa zdá, že väčšina cvičencov ho považuje za zbytočný a nevykonáva ho. Pritom však strečing znižuje riziká zranení, zvyšuje rozsah pohybu, zlepšuje držanie tela, znižuje stres a zvyšuje pružnosť tela. Venujte sa preto strečingu aspoň desať minút po každom tréningu. Ešte lepšie urobíte, ak krátky strečing zahrniete aj pred tréning a medzi jednotlivé série.

- - Pozri aj: Nezanedbávajte strečing! Pomôže vašim svalom

3. Príliš ťažké váhy

Mnoho cvičencov sa neustále snaží zvyšovať svoje maximá, resp. množstvo váhy, s ktorou cvičia. To však môže byť kontraproduktívne, pretože takýto prístup často neumožňuje plnú kontrolu nad vykonávaním cviku a tým pádom to vedie aj k menej efektívnemu tréningu. Tiež však príliš vysoké váhy spôsobujú bolesť kĺbov a zvyšujú riziká zranení. Pri cvičení by ste mali mať plnú kontrolu nad opakovaním bez švihového pohybu. Ak nie ste takýmto spôsobom schopní cvičiť s určitou váhou, jednoducho ju znížte. Časom sa k nej isto dopracujete aj správnym spôsobom.

4. Pretrénovanie

Pomerne veľa návštevníkov posilňovní sa stane posadnutých cvičením. Začnú cvičiť dlho, príliš intenzívne a príliš často. Toto však nevedie k rýchlejším výsledkom, ale skôr k pretrénovaniu. Jeho príchod značia napríklad: únava, podráždenosť, stavy úzkosti, znížená chuť do jedla, strata hmotnosti či brušné problémy, ale aj bolesť svalov a kĺbov. To všetko je nie len kontraproduktívne, ale aj vedie k zraneniam. Počúvajte preto svoje telo a pamätajte, že dôležitý je adekvátny oddych. Práve počas regenerácie totiž svaly rastú.

5. Steroidy

Anabolické steroidy sa využívajú ako podpora nárastu sily a svalovej hmoty. V posilňovniach sa s nimi nestretávame nezriedka a mnohí ich užívajú vedomí si toho, že majú svoje riziká. Menej vážnymi problémami sú akné, škvrny na koži, ťažšie dýchanie, svrbenie končatín či žltnutie kože. Sú však aj vážnejšie následky ako závrate, nervozita, vysoký krvný tlak, bolesť kĺbov. Steroidy tiež vedú k vážnym kardiovaskulárnym ochoreniam, poškodeniu pečene, impotencii a podobne. Čo robiť? Jednoducho ich neužívať a venovať sa zdokonaľovaniu iných súčasti vášho tréningového snaženia.

- - Pozri aj: Prečo sú anabolické steroidy zlé?

Ďalších 5 nebezpečných zvykov vám prinesieme čoskoro.

Článok bol pôvodne vydaný: 13.5.2013


Zdieľaj na FB  Zdieľať na FB Nahlásiť chybu  Nahlásiť chybu

Môže sa hodiť: 
Sprievodca výberom tréningového plánu »

Mohlo by vás zaujímať:

Vylúčenie zodpovednosti: Informácie uverejnené v článku nie sú náhradou rád špecializovaného doktora a majú len informatívny charakter. Nezodpovedáme za zranenia a ujmy, ktoré pri ich využití nastanú. Pred ich aplikovaním odporúčame konzultáciu s lekárom alebo iným odborníkom!
E-knihy zadarmoKontaktReklamaCookies a os. údaje
Nájdete nás aj na Facebooku Nájdete nás aj na Instagrame
© 2013 - 2020 SlovakFitness.sk TOPlist