InstagramFacebookYoutube
Výživa

Následky neskorého večerného jedenia

Autor: Patrik  /   25. augusta 2017
Následky neskorého večerného jedenia
Dnešná doba je taká, že často sa dostaneme k večeri až okolo 19:00 a niektorí až o 20:00. Je to následok životného štýlu. V práci sme do piatej a potom, kým sa prepravíme domov, splníme ešte nejaké povinnosti, tak si to mnohí ani neuvedomujú, ale večeru začínajú až v tomto čase. Ak by sme si sadli a spísali si postupne kedy a čo sme za posledný týždeň zjedli, možno by nás prekvapil výsledok. Z viacerých nezávislých štatistík vyplýva, že po zotmení si doprajeme riadnu dávku kalórií a často nie v tej najvhodnejšej forme. Skúsme sa spolu pozrieť, aké následky môže mať takéto stravovanie, a teda s čím sa náš organizmus musí akosi popasovať.

Priberanie a iné
Asi je tento bod každému jasný, ale pozrime sa naň bližšie. Naše telo nedokáže spracovať kalórie rovnako v priebehu dňa, nakoľko sa naša aktivita mení. Večer a v noci, kedy už oddychujeme a spíme, sa telo prepne do režimu ukladania zásob. Neznamená to, že už si nikdy nemôžem dať niečo chutné a kalorické. Odborníci odporúčajú dopriať si tento prísun v priebehu dňa a večer si vybrať už len niečo ľahké. Výsledky z posledných štúdií dokonca okrem ukladania tukových zásob ukazujú, že neskoré jedenie narúša náš metabolizmus, čo môže v niektorých prípadoch viesť až k hormonálnym poruchám.

Vyberať si, čo zjem
Pri zdravom stravovaní je dôležité rozmýšľať nad tým, čo a kedy zjem. Veľké množstvo prijatých uhľovodíkov a cukru vo večerných hodinách spôsobí, že sa nestihnú spáliť a postupne sa ukladajú vo forme tuku. Navyše by sme mali obmedziť mastné jedlá, ktoré prispievajú k refluxu žalúdočných kyselín, tzv. páleniu záhy. Dobrou správou je, že to neznamená, že musíme byť hladní. V dnešnej dobe, keď na každej potravine je uvedená informácia o energetickej hodnote je jednoduché si vybrať tak, aby sme neprekročili povedzme 200 kalórií. Dobrou zdravou chuťovkou môže byť napríklad banán s arašidovým maslom alebo celozrnné cereálie s odtučneným mliekom.

Článok pokračuje pod reklamou


Zdrave jedlo vs nezdrave jedlo

Pomôcka vo forme rozvrhu stravovania
Určite pre začiatok je dobré napísať si, čo a kedy normálne jem. Potom si sadnúť a zamyslieť sa nad tým, ako obmedziť večerné stravovanie. Ideálne je mať možnosť navečerať sa pred šiestou, ale nie každému jeho povinnosti toto umožňujú. Preto sa odporúča napísať si akýsi rozvrh, že čo a kedy môžem zjesť. Prípadne, ak je to možné, tak sa uprednostňuje zmeniť stravovanie v poobedných hodinách. Teda, ak mi to povinnosti dovoľujú, tak sa snažiť najesť ešte skôr, aby nám potom večer stačilo už len niečo malé zahryznúť. Tiež je fajn spísať si aspoň približne hodnotu kalórií jednotlivých jedál, ktoré bežne prijímame, a tak človek zistí, na čom je. Samozrejme sa tento prísun líši od aktivity, ktorú vynakladáme (napr. tipovanie na aktuálne výsledky športu príliš veľa kalórii nespáli). Stačí uplatňovať zdravý rozum a troška sebadisciplíny a naše jedenie môže byť zdravšie a ani pri tom nemusíme trpieť hladom.


Zdieľaj na FB Zdieľať na Facebooku

Užitočné nástroje

Výpočet: Index telesnej hmotnosti (BMI)Výpočet BMIVýpočet: Maximálna váha pre 1 opakovanieVýpočet maximálkyVýpočet: Bazálny metabolizmusVýpočet BMREnergetické tabuľkyEnergetické tabuľky
Vylúčenie zodpovednosti:
Informácie uverejnené v článkoch nie sú náhradou rád špecializovaného doktora a majú len informatívny charakter. Nezodpovedáme za zranenia a ujmy, ktoré pri ich využití nastanú. Pred ich aplikovaním odporúčame konzultáciu s lekárom alebo iným odborníkom!
SlovakFitness.sk je online magazín, ktorý začal v roku 2013 s cieľom pomôcť svojim návštevníkom vybudovať krajšie telo, lepšie zdravie a vyššie sebavedomie.

© 2013 - 2024 SlovakFitness.sk

InstagramFacebookYoutube
SlovakFitness.sk
TOPlist