Niektoré bylinkové čaje totiž podporujú absorpciu živín, znižujú napätie, podporujú spánok či bojujú proti zápalovým procesom. Ich príprava je ľahká, a tak by ste skutočne mali zvážiť ich zaradenie do svojho každodenného života. A ktoré druhy bylinkových čajov sú vhodné?
Mätový čaj
Mätový čaj vás dokáže aj osviežiť vďaka svojej chuti. Okrem toho, že je chutný, je aj mimoriadne užitočný. Uvoľňuje totiž tráviaci systém, pomáha pri zápche a pomáha zvyšovať efektivitu absorpcie živín. Navyše, má aj protizápalové účinky. Najlepšie je pripraviť si ho zo samotných lístkov – odtrhnite si sedem až desať čerstvých lístkov, trochu ich rukami podrvte a zalejte horúcou vodou.
Čaj z medovky lekárskej
Medovka lekárska je podobná mäte. Je považovaná za upokojujúcu bylinku, ktorá bojuje proti stresu a podporuje spánok. Štúdie zistili, že zlepšuje náladu i pohotovosť. Hodí sa najmä pred spaním alebo vtedy, keď sa cítite podráždene.
Žihľavový čaj
V prírode vás môže popŕhliť, ale ako čaj vám len prospeje. Obsahuje totiž látky, ktorými bojuje proti zápalom. To pomáha urýchľovať zotavovanie. Niektorí ho dokonca využívajú pri liečení ekzémov a problémov s plodnosťou. Ak vám príliš nechutí, môžete do neho pridať trochu medu.
Čaj z koreňa sladkého drievka
Sladké drievko, alebo sladovka hladkoplodá, je mimoriadne sladké, ale neobsahuje pritom žiaden cukor. Ak opomenieme chuť, má veľmi pozitívne účinky na regeneráciu. Uľavuje aj pri problémoch s trávením (plynatosť, pálenie záhy, žalúdočne vredy), no je známy najmä posilňovaním imunity a bojom proti zápalom.
Harmančekový čaj
Harmanček je populárnou ingredienciou do čajov a obsahuje bisabotol, ktorý má protizápalové účinky. Okrem toho je populárny aj pre svoje upokojujúce vlastnosti, vďaka ktorým podporuje aj zaspávanie a kvalitu spánku. A ten je pre regeneráciu veľmi dôležitý. Ak teda mávate problém so zaspávaním, vypite harmančekový čaj 45 minút pred odchodom do postele.
Čítať ďalší článok:
6 tipov, ktoré vám zvýšia efektivitu tréningu Zdieľať na Facebooku