Obmedziť cukor vo svojej strave, najmä v tej dlhodobo udržateľnej, nie je také ľahké, ako by si mohol niekto myslieť. Je to preto, že nejde len o vyradenie cukru z vašich čajov, káv a iných nápojov. Nejde len o vzdanie sa koláčov a sladkostí. Cukor sa vo veľkých množstvách nachádza v mnohých odlišných druhoch jedál.
Samozrejme, ako prvé na um prídu spomínané sladkosti a koláče. Cukor sa však nachádza aj v pokrmom, o ktorých by ste to nepovedali – najmä o tých, ktoré chutia slano. Tiež sa nachádzajú v najrôznejších omáčkach a najmä tie kupované ich majú v sebe viac ako dosť.
Preto, ak chcete obmedziť cukor vo vašej diéte, musíte urobiť tie jednoduché kroky s vyradením osladzovania či nahradiť cukor napríklad stéviou. Potom musíte robiť aj niečo ťažšie – disciplinovane čítať etikety a učiť sa, ktoré jedlo obsahuje koľko cukrov.
No a potom už musíte len znížiť dané množstvo vo vašej strave. O akom množstve je však reč? Nedá sa vo všeobecnosti špecifikovať určitý počet gramov, pretože sa musí zohľadniť celkový denný príjem kalórií. Z cukru by ich nemalo pochádzať viac ako 5 %. Ak teda prijímate denne 2000 kalórií, nemali by ste presiahnuť 25 gramov cukru, ktoré predstavujú zhruba 100 kalórií.
Reč je však o cukre voľnom, ktorý je do jedál pridávaný a pochádza z iného zdroja. Nezapočítava sa tam napríklad prírodný cukor nájdení v ovocí. Pridaný cukor v ovocnom džúse však áno. Prírodné druhy cukrov napr. v ovocí nemusia byť tak radikálne obmedzované.
Ak kupujete v obchode potravinu s dlhým zoznamom ingrediencií, dobrým pomocníkom, že po nej nemáte siahnuť, je pohľad na prvé tri ingrediencie. Ak je medzi nimi cukor, pravdepodobne je ho vo výrobku príliš veľa na to, aby ste si ho mali kúpiť.
Najčastejšie by ste sa mali vyhýbať sladkostiam, krekrom, keksom, sušienkam, cereáliám, polotovarom a prakticky väčšine spracovaných jedál. Ak daný produkt obsahuje viac ako 20 gramov cukru na 100 gramov produktu, ruky od neho radšej preč.
Takýmto spôsobom si najľahšie ustrážite to, že denne neskonzumujete viac ako 5 % všetkých kalórií z pridaného, voľného cukru.
Čítať ďalší článok:
Šesť mýtov o tréningu brucha, ktorým musíte prestať veriť Zdieľať na Facebooku