Náš Instagram NHL KHL Osobný rozvoj
 
 
 
 
Reklama:
Tréning 17. 06. 2019

Zbavte sa týchto cyklistických zlozvykov

ikonka
Cyklistika, či už vonku na čerstvom vzduchu alebo vo vnútri na stacionárnom bicykli, je jedná z tých aktivít, ktoré sa javia byť jednoduché. Tí, ktorí sa jej venujú pravidelne, sa však musia na chvíľku zamyslieť, aby nerobili veci, ktoré im budú škodiť.

Čím viac sa tejto aktivite venujete, tým väčší pozor by ste si mali dať na zlé návyky, ktoré môžu mať neblahé účinky na váš cyklistický výkon i na vaše zdravie. Pozor si musíte dať najmä na tieto zlozvyky:

1. Bicykel zlej veľkosti – veľkou chybou pri výbere bicykla je jeho nesprávna veľkosť, ale s tým by vám v dobrom obchode mali vedieť poradiť. Pri kúpe, samozrejme, treba zohľadniť aj druh cyklistiky, ktorej sa budete venovať. Iné požiadavky sú na cestnú cyklistiku, iné na horskú, iné na „crossovú“.

2. Podceňovanie vlastnej bezpečnosti – jedna nešťastná nehoda z vás môže do konca života urobiť kripla alebo v tom horšom prípade váš život ukončiť. Už sa stalo nespočetne veľa nehôd, ktorých následky by sa dali dramaticky znížiť, ak by cyklisti mali na hlave poriadne nasadenú prilbu. Prilba by malá byť základom prevencie. Potom si treba tiež vyberať bezpečné trasy s minimom cestnej premávky alebo širokými cestami.

3. Zanedbávanie techniky – ak to myslíte s cyklistickým tréningom vážne, mali by ste sa starať o svoj bicykel. Mali by ste si ho nie len pravidelne čistiť, ale robiť aj technickú obhliadku, aby ste predĺžili životnosť bicykla. Stačí, ak ju vykonáte raz na štvrťroka.

4. Absencia zahrievania a vychladnutia – aj keď to nemusíte mať radi, venujte pred cyklistickým tréningom pár minút rozcvičeniu a zahriatiu svalov. Po dojazdení zase venujte pár minút strečingu a ponaťahovaniu svalov, ktoré vedia pri cyklistike stuhnúť (napr. ohýbače bedier).

5. Nedostatočné vnímanie okolia – keď sa venujete cyklistike vonku, nemali by ste počúvať hudbu, aby ste vnímali, čo sa deje okolo vás. Musíte sa koncentrovať na ostatných účastníkov premávky pre vaše i ich dobro. Treba aj dodržiavať zákony a nechovať sa na cestách ako cestný pirát. Niektorí vodiči síce znepríjemňujú cyklistom život, ale v mnohých prípadoch ich k tomu provokuje aj správanie sa samotných cyklistov.

6. Zlá poloha pri bicyklovaní – veľa začiatočníkov robí chybu v tom, že kolena tlačia do strán od bicykla alebo majú sedlo nastavené príliš nízko. Kolena by mali mieriť jemne dovnútra, lakte by mali byť pri tele a výška sedadla nastavená tak, že pri natiahnutí nohy bude v kolene uhol okolo 30 stupňov. Nie je dobré mať sedlo ani príliš vysoko.

7. Zlá výživa pred a po cyklistickom tréningu – aby ste boli výkonnejší, mali by ste sa pred výjazdom kvalitne najesť aspoň 45 až 30 minút pred jeho začiatkom. Stačí niečo drobné, čo obsahuje sacharidy i bielkoviny. Po dojazde je dôležité jednoduchými cukrami doplniť energiu a bielkovinami podporiť proces regenerácie. Tiež je dôležitý pitný režim pred, počas i po jazde.


Zdieľaj na FB  Zdieľať na FB Nahlásiť chybu  Nahlásiť chybu

Môže sa hodiť: 
Sprievodca výberom tréningového plánu »

Mohlo by vás zaujímať:

Vylúčenie zodpovednosti: Informácie uverejnené v článku nie sú náhradou rád špecializovaného doktora a majú len informatívny charakter. Nezodpovedáme za zranenia a ujmy, ktoré pri ich využití nastanú. Pred ich aplikovaním odporúčame konzultáciu s lekárom alebo iným odborníkom!
E-knihy zadarmoKontaktReklamaCookies a os. údaje
Nájdete nás aj na Facebooku Nájdete nás aj na Instagrame
© 2013 - 2019 SlovakFitness.sk TOPlist