Náš Instagram NHL KHL Osobný rozvoj
Vyhľadávanie MENU
 
 
Reklama:
Výživa 22. 07. 2019

Pri športe pozor na kĺby! Ktorý ich zaťažuje najmenej?

ikonka
Najviac dávajú zabrať kĺbom vrcholoví a profesionálni športovci, ale i ľudia s nadváhou. Tieto skupiny sú aj náchylnejšie k úrazom. Šport môže byť pre kĺby rizikom, no pri zachovaní určitých zásad zdraviu kĺbov naopak prospieva. Pri pohybe dochádza k zvýšenej produkcii kĺbového mazu, ktorý zabezpečuje výživu chrupaviek. Dôležitá je tiež prevencia v podobe stravy bohatej na kolagén.

Niečo z anatómie

Kĺb je styčné miesto najmenej dvoch kostí. Nie všetky kĺby v našom tele sú pohyblivé rovnako. Pri niektorých kĺboch je pohyb dokonca tak nevýrazný, až ich pokladáme za pevné. K typickým synoviálnym kĺbom, teda takým, kde je pohyb zreteľný, patria napr. rameno, koleno, lakeť, členky a pod. Synoviálne kĺby sú tvorené kĺbovou hlavicou a kĺbovou jamkou. Každú kĺbovú hlavicu pokrýva hyalínna chrupka (ľudovo chrupavka), ktorá nemá cievy ani nervy a živiny do nej prestupujú zo synoviálnej tekutiny. Chrupka absorbuje nárazy pri pohybe. Synoviálna tekutina, resp. kĺbový maz vypĺňa kĺbovú dutinu a produkuje sa vo vnútornej vrstve kĺbového puzdra, ktorým je celý kĺb obklopený. Synoviálne kĺby sú tvorené aj ďalšími pomocnými štruktúrami ako sú väzy, šľachy, kĺbové lemy, úpony svalov a pod. K pohybovému aparátu nášho tela patria okrem kĺbov aj svaly a kostra.

Zázračný kolagén

Pre optimálne fungovanie pohybovej sústavy je kolagén, najrozšírenejší typ bielkoviny v našom tele, priam nevyhnutný. Tento proteín je hlavným stavebným prvkom chrupaviek, väziva či šliach. Pôsobí ako akési „lepidlo“, udržujúce naše telo pokope. Vďaka nemu sú kĺby a kosti odolnejšie, má protizápalový účinok, prispieva k budovaniu svalov a podporuje zdravé trávenie. Nedostatok kolagénu spôsobuje chronický zápal a rednutie kostí, bolesti kĺbov a rôzne iné zdravotné ťažkosti. Dobrou správou je, že si kolagén telo vytvára samé. Zlou správou je, že sa jeho produkcia znižuje s pribúdajúcim vekom a niekedy krátko po 40-ke sa úplne zastaví. Vynikajúcim zdrojom kolagénu z potravy je hovädzí alebo slepačí vývar, ale netreba sa brániť ani výživovým doplnkom.

Rebríček športov, zaťažujúcich kĺby najmenej

1. Plávanie – je ku kĺbom najohľaduplnejšie. Z plaveckých štýlov najmä kraul alebo znak. O niečo väčšou záťažou pre chrbticu sú prsia.

2. Cyklistika – bicykel dokáže viac či menej tlmiť nerovnosti terénu a nárazy pôsobia na kĺby už oslabené. Tiež je výhodou, že sa pri bicyklovaní sedí, čím sa odľahčia bedrá. No a pri správnom nastavení bicykla a spôsobe jazdy nebude trpieť ani chrbtica.

3. Chôdza – patrí k základným pohybom človeka. V podstate zaťažuje kĺby len minimálne, ale veľa záleží od terénu, v ktorom sa pohybujete. Pri náročnejších formách turistiky jednoznačne použite trekingové palice. Okrem svojej hmotnosti nesiete na chrbte plný ruksak s nevyhnutnou výbavou a nárazovo musíte zdolávať rôzne nerovnosti a prekážky. Preto treba kĺbom pomôcť, ako sa len dá. Ale pozor! Aj v prípade trekingových palíc je veľmi dôležité, aby sa používali správne a mali nastavenú optimálnu výšku.

4. Lyžovanie – konkrétne beh na lyžiach. Bežkovanie, na rozdiel od zjazdového lyžovania alebo rôznych freestylových lyžiarskych disciplín, je ku kĺbom mimoriadne šetrné. Zaťaženie kĺbov teda závisí od toho, o aký typ lyžovania ide, či máte vhodné lyže a ostatnú výstroj a tiež od techniky, ktorou lyžujete. Máte problémy s kolenom? Pokojne siahnite po spevňovačoch či bandáži.

5. Posilňovanie – ak trénujete len s ľahkými činkami, poškodenia kĺbov sa obávať nemusíte. Správne vykonávanie a dávkovanie cvikov je pre kĺby dokonca prospešné – zamedzuje rednutiu kostí a posilňuje svalstvo, ktoré je kĺbom dôležitou oporou. K vyšším hmotnostiam závažia sa prepracujte postupne a využite služby osobného trénera, aspoň kým sa nenaučíte vykonávať jednotlivé cviky bezpečne.

Zhrnutie: Nedostatok pohybu, hladné chrupavky! Kĺbom doprajte čas, nech si na postupné zvyšovanie záťaže zvykajú. Dbajte na správnu techniku, vhodnú obuv a terén a používajte pomôcky (trekingové palice, spevňovače). Zaťažovať áno, preťažovať nie! A nezabudnite na kolagén...

FOTO: Dreamstime

Letný režim so „zabudnutými“ článkami končí 31. augusta. Potom prídu opäť na rad úplne nové články.


Zdieľaj na FB  Zdieľať na FB Nahlásiť chybu  Nahlásiť chybu

Mohlo by vás zaujímať:

Vylúčenie zodpovednosti: Informácie uverejnené v článku nie sú náhradou rád špecializovaného doktora a majú len informatívny charakter. Nezodpovedáme za zranenia a ujmy, ktoré pri ich využití nastanú. Pred ich aplikovaním odporúčame konzultáciu s lekárom alebo iným odborníkom!
E-knihy zadarmoKontaktReklamaCookies a os. údaje
Nájdete nás aj na Facebooku Nájdete nás aj na Instagrame
© 2013 - 2020 SlovakFitness.sk TOPlist