Štúdia Coloradskej univerzity v Boulderi odhalila, že dospávanie cez víkend nestačí na to, aby sa zvrátili negatívne dôsledky strateného spánku počas pracovného týždňa. Táto technika kompenzácie teda nie je efektívna.
Vedci skúmali 36 mladých a zdravých dospelých jedincov, ktorí boli rozdelení do troch skupín. V prvej subjekty spávali 5 hodín za noc sedem dní v týždni. V druhej spávali 5 hodín za noc cez pracovný týždeň a cez víkend mali spánok v neobmedzenej dĺžke. Kontrolná skupina obsahovala jedincov, ktorí mohli spať až do 9 hodín cez pracovný týždeň aj cez víkend.
Výsledkom pozorovaní bolo, že všetci jedinci, ktorí museli obmedzovať dĺžku svojho spánku, mali tendenciu po večeri ešte jesť, čo viedlo k zvýšeniu ich telesnej hmotnosti. U skupiny, ktorá cez víkend dospávala, to platilo tiež, hoci prijatých kalórií bolo menej ako u tých, ktorí spávali 5 hodín každú noc týždňa.
Pokiaľ išlo o metabolické zmeny, osoby, ktoré obmedzovali spánok každý deň mali nižšiu inzulínovú senzitivitu až o 13 percent. Lepšie výsledky nemali ani tí, čo cez víkend dospávali. Ich inzulínová senzitivita poklesla o 9 až 27 percent, takže celkovo dopadli ešte horšie.
Ideálne je teda snažiť sa dopriať si kvalitný spánok sedem nocí v týždni. Pravidelný nedostatok spánku je totiž spojený s vyšším rizikom obezity, cukrovky či kardiovaskulárnych problémov.
zdroj: Medical News Today
Čítať ďalší článok:
Tréning, ktorým posilnite svoje bicepsy len za 10 minút Zdieľať na Facebooku