Náš Instagram NHL KHL Osobný rozvoj
 
 
 
 
Reklama:
Výživa 26. 11. 2019

Prečo ste takí hladní po tréningu a ako to riešiť?

ikonka
Je to úplne bežné a stáva sa to aj tým najväčším borcom vo fitness odvetví. Po intenzívnom tréningu pociťujete neprestajný hlad.

Po tréningu by cvičenec mal prijať živiny, ktoré mu doplnia energiu a podporia regeneráciu. Preto sa odporúča prijímať bielkoviny, sacharidy a zdravé tuky.

Mnohí ľudia však aj potom cítia hlad. Dôvod je pritom jednoduchý – keďže pri intenzívnom a dlhšom tréningu zo seba vydávate energiu, telo vám cez mozog signalizuje, že je ju potrebné doplniť.

Stáva sa to najmä pri tréningoch, ktoré sú dlhšie ako 45 minút, pretože práve po toľkých minútach zvyčajne dôjde k vyčerpaniu glykogénových zásob. Hlad pritom podporuje aj stresový hormón kortizol.

Tieto signály pritom dočasne prebíja stimulácia hormónov PYY a GLP-1, ako aj obmedzenie vyplavovania grelínu. Tento účinok však zvyčajne odoznie po hodine, kedy sa u človeka prejaví veľký hlad.

Ako tento hlad obmedziť?

Kľúčovým faktorom k prekonaniu tohto hladu je samozrejme výživa. Všetko však začína už pri tekutinách. Základom je, aby ste pili v dostatočnej miere pred tréningom, po tréningu a aj počas neho, čo mnohí ľudia nerobia.

Pred tréningom je tiež dôležité telu dodať niečo, čo vás zasýti, ale nebude ťažké na žalúdok. Pohár čokoládového mlieka alebo banán s gréckym jogurtom postačia. Po tréningu zase netreba dlho čakať, kým budete jesť. Nečakajte na to, kým sa objaví hlad – aj keď nie ste hladní, mali by ste prijať rýchle bielkoviny a aspoň trochu jednoduchých sacharidov.

Pri prijímaní týchto živín sa pritom neponáhľajte a dajte si po nich ešte dlhšiu sprchu. Trvá asi 15 minút, kým váš žalúdok zaregistruje nasýtenie, takže tento čas nejako strávte bez toho, aby ste sa viac prekrmovali.


Zdieľaj na FB  Zdieľať na FB Nahlásiť chybu  Nahlásiť chybu

Môže sa hodiť: 
Sprievodca výberom tréningového plánu »

Mohlo by vás zaujímať:

Vylúčenie zodpovednosti: Informácie uverejnené v článku nie sú náhradou rád špecializovaného doktora a majú len informatívny charakter. Nezodpovedáme za zranenia a ujmy, ktoré pri ich využití nastanú. Pred ich aplikovaním odporúčame konzultáciu s lekárom alebo iným odborníkom!
E-knihy zadarmoKontaktReklamaCookies a os. údaje
Nájdete nás aj na Facebooku Nájdete nás aj na Instagrame
© 2013 - 2020 SlovakFitness.sk TOPlist