Kortizol zohráva dôležitú úlohu a určité množstvo je pre telo prospešné. Naše telá ho potrebujú, aby fungovali optimálne. Ak je však vysoký, môže viesť k odbúravaniu svalov, priberaniu, problémom so spánkom, depresii, znižovaniu kognitívnych schopností, bolestiam hlavy i problémom s trávením či srdcovocievnym systémom.
Takto jeho hladinu môžete dostať pod kontrolu:
1. Znížte príjem cukrov – mali by ste sa vyhnúť spracovaným jedlám, ktoré obsahujú veľa cukrov, ako sú biele pečivo, koláče, sladkosti, sladené nápoje. Namiesto nich by ste mali uprednostniť celozrnné výrobky, zeleninu, ovocie a jedlá s obsahom bielkovín.
2. Obmedzte alebo odstráňte kofeín z vášho života – kofeín zvyšuje vyplavovanie kortizolu v čase, keď sú ľudia v pokoji. Ak chcete znížiť stresový hormón, musíte aj znížiť príjem kávy.
3. Vyhýbajte sa alkoholu – možno si myslíte, že po alkohole budete uvoľnenejší, no v skutočnosti u vás hladinu stresu zvýši a to výraznejšie, ak vás v živote trápia aj iné stresové situácie.
4. Pite veľa vody – telo potrebuje vodu pre optimálne fungovanie a pod tým si možno predstaviť aj kontrolu hladiny kortizolu. Dehydratácia spôsobuje jeho vyplavovanie.
5. Jedzte pravidelne – jedenie v rovnakých obdobiach dňa pomáha dostať kortizol pod kontrolu a obmedzuje riziko emocionálneho jedenia, ktoré je zvykom prajúcim práve tomuto hormónu.
6. Dobre sa vyspite – dostatočne dlhý, dostatočne kvalitný spánok je na nezaplatenie. Dodá vám viac energie, zlepší náladu a zníži aj hladinu kortizolu. V tomto smere je dôležité spávať pravidelne 7-8 hodín približne v rovnakom časovom období.
7. Smejte sa – verte tomu, či nie, ale aj smiech, či už prirodzený alebo vynútený, vám môže pomôcť so znížením stresového hormónu. Štúdie ukázali, že už len 10 minút smiechu ho dokáže citeľne znížiť.
8. Pravidelne cvičte – cvičením v miernej alebo nižšej intenzite znižuje hladinu kortizolu a stimuluje vyplavovanie endorfínov, ktoré vám dokážu vylepšiť náladu.
9. S intenzívnym cvičením to nepreháňajte – problémom cvičenia je, že ak cvičíte intenzívne, tak kortizol dokážete stimulovať. Preto, ak vám záleží na znižovaní tohto hormónu, by ste to s intenzitou ani vytrvalosťou nemali preháňať.
10. Prerušte cyklus s utešujúcimi jedlami – zapisujte si, čo jete, aby ste lepšie spoznali svoje zvyky. Zistite tým aj to, kedy ste najnáchylnejší na utešujúce jedlá. Sú to nezdravé pokrmy, ktoré jete len preto, aby ste zahnali stres. V skutočnosti si tým viac škodíte. Keď ich objavíte, buďte pripravení ich nabudúce nahradiť niečím zdravým alebo sa namiesto jedla utešte inak.
Čítať ďalší článok:
Ako zaradiť prvky CrossFitu do vášho tréningu?