Náš Instagram NHL KHL Osobný rozvoj
Vyhľadávanie MENU
 
 
Reklama:
Tréning 18. 05. 2020

7 bežných znakov toho, že ste pretrénovaní

ikonka
Pretrénovanie je stav, keď cvičíte viac, ako je schopné vaše telo stráviť počas regenerácie. Jeho nástup má nepriaznivé dôsledky na vaše výkony i zdravie. Môže trvať aj týždne a nemusíte si ho uvedomiť.

Či potrebujete viac spánku, zlepšenie výživy, zníženie stresu, pridanie voľna alebo úpravu tréningov, vám prezradí týchto sedem symptómov pretrénovania:

1. Máte nedostatok motivácie – stratíte motiváciu cvičiť pravidelne alebo podávať na tréningoch stopercentné výkony. Ak nemáte motiváciu niekoľko dní alebo týždňov po sebe, vaše telo vám hovorí, že musíte zvoľniť, pretože toho má už dosť.

2. Ste boľavejší ako zvyčajne – ak jete kvalitne a stále sa po tréningoch cítite boľavejšie, ako zvyčajne, tak je šanca, že za to môže pretrénovanie. Netreba si to však mýliť s bežnou svalovicou, ktorá sa najmä u začiatočníkov prejavuje dlhšie.

3. Bolia vás kĺby a kosti – svalová bolesť po intenzívnom cvičení je normálna, ale ak vás bolia aj kosti a kĺby, tak potrebujú pauzu, pretože cvičebná záťaž je už na ne príliš veľká. Cvičiť prestávať nemusíte, ale tréning aspoň zvoľnite.

4. Ste nekoncentrovaní – ak preťažíte svoj centrálny nervový systém, tak to spoznáte aj tým, že budete nepokojní a nekoncentrovaní. Okrem prestávky od cvičenia vám v tomto smere pomôže aj viac spánku.

5. Celý deň sa cítite unavene – toto je ďalší prejav preťaženého centrálneho nervového systému, poklesu hladiny testosterénu a zvýšenia hladiny kortizolu. Problémy s tým majú najmä vytrvalci.

6. Sila vášho úchopu poklesla – jedným z najľahších znakov toho, že potrebujete prestávku od cvičenia je stav, keď sa citeľne oslabí váš úchop.

7. Ste náchylnejší na ochorenia – často náchylnosť na choroby zvyšuje kombinácie nedostatku spánku, kvalitnej výživy a fyzický i mentálny stres, ktoré vám spôsobuje nadmerné cvičenie. Pretrénovanie teda vedie aj k oslabeniu imunitného systému.

Pozri aj: Ako predísť syndrómu pretrénovania?


Zdieľaj na FB  Zdieľať na FB Nahlásiť chybu  Nahlásiť chybu

Mohlo by vás zaujímať:

Vylúčenie zodpovednosti: Informácie uverejnené v článku nie sú náhradou rád špecializovaného doktora a majú len informatívny charakter. Nezodpovedáme za zranenia a ujmy, ktoré pri ich využití nastanú. Pred ich aplikovaním odporúčame konzultáciu s lekárom alebo iným odborníkom!
E-knihy zadarmoKontaktReklamaCookies a os. údaje
Nájdete nás aj na Facebooku Nájdete nás aj na Instagrame
© 2013 - 2020 SlovakFitness.sk TOPlist