Náš Instagram NHL KHL Osobný rozvoj
Vyhľadávanie MENU
 
 
Reklama:
Tréning 01. 09. 2020

Prečo sa vám počas tréningu motá hlava?

ikonka
Ak už nejaký ten rok cvičíte, určite sa vám stalo, že ste po poslednom opakovaní náročnej série pocítili závrat. Nie je to však vec, ktorú počas svojho tréningu chcete pociťovať. Čo spôsobuje, že sa vám zamotá hlava?

Vďaka znalosti nasledujúcich príčin závratov počas cvičenia im budete môcť v budúcnosti ľahšie predísť:

1. Počas cvičenia nedýchate korektne
Dýchanie patrí medzi činnosti, ktoré robíme podvedome. Nevnímame ho, lebo je to pre nás automatická samozrejmosť. Dýchať však môžete aj zle, čo sa vie prejaviť najmä pri fyzickej záťaži. Keď do seba nedostanete dostatočné množstvo kyslíka a naopak, nevylúčite dostatočné množstvo oxidu uhličitého, tak na vás môže prísť závrat. Jednou z chýb je zastavenie dýchania počas niektorých fáz cvičenia, iným neduhom je nezosynchronizovanie nádychu a výdychu s vykonávaným cvikom.

Pozri aj: Ako správne dýchať pri relaxácii a cvičení?

2. Ste dehydrovaní
Ak sa vám závrat stáva na konci tréningu, dôvodom môže byť, že ste počas neho neprijímali tekutiny a telo je dehydrované. Je pritom ľahké dehydratácii predísť – treba piť v dostatočnej miere pred tréningom i počas neho. Niekto počas cvičenia vôbec nepije. To je chyba, pretože aj keď nezažijete závrat, tak po tréningu budete unavenejší.

3. Máte nízku hladinu cukru v krvi
Hladina cukru v krvi počas dňa kolíše najmä na základe príjmu potravy. Ak vám poklesne počas cvičenia, budete unavený, budete mať „ľahkú hlavu“ a možno vás bude hlava aj pobolievať. Aby ste sa tomu vyhli, mali by ste pred cvičením zjesť niečo ľahké, ktoré udrží hladinu cukru počas cvičenia pod kontrolou, napríklad grécky jogurt s polovicou banána alebo čučoriedkami.

4. Máte nízky krvný tlak
Ak sa vám zatočí hlava počas intenzívneho cvičenia, behu či spinningu, dôvodom môže byť nízky krvný tlak. Váš tlak by mal byť čo najbližšie k 120/80. Ak ho mávate počas cvičenia dlhodobo nízky, mali by ste to konzultovať s doktorom. Väčšinou sa to týka štíhlych ľudí, ktorí majú rýchlejší metabolizmus a zatočí sa im hlava už vtedy, keď sa rýchlo postavia. Inak sa krvný tlak ľahko dá zvýšiť štipkou soli.


Zdieľaj na FB  Zdieľať na FB Nahlásiť chybu  Nahlásiť chybu

Mohlo by vás zaujímať:

Vylúčenie zodpovednosti: Informácie uverejnené v článku nie sú náhradou rád špecializovaného doktora a majú len informatívny charakter. Nezodpovedáme za zranenia a ujmy, ktoré pri ich využití nastanú. Pred ich aplikovaním odporúčame konzultáciu s lekárom alebo iným odborníkom!
E-knihy zadarmoKontaktReklamaCookies a os. údaje
Nájdete nás aj na Facebooku Nájdete nás aj na Instagrame




© 2013 - 2020 SlovakFitness.sk TOPlist