InstagramFacebookYoutube
Zdravie

Prečo ste v zime náchylnejší na choroby a ako znížiť ich riziko?

02. októbra 2020
Prečo ste v zime náchylnejší na choroby a ako znížiť ich riziko?
Stromy sa zbavujú svojho kabáta, teploty vonku klesajú a zima sa blíži vo všetkej svojej paráde. S touto zmenou sa však spája aj nárast ochorení. Prečo je tomu tak?

William Schaffner z Vanderbiltovej univerzity v Tennessee pre magazín Healthline uviedol dva dôvody, prečo je v chladných mesiacov viac prípadov respiračných infekcií: 1. trávime viac času v uzavretých priestoroch vo väčšej blízkosti k iným ľuďom, s ktorými máme dlhší kontakt; 2. nižšia vlhkosť vzduchu.

„Keď prenášame vírus z jednej osoby na druhú, sú od seba vzdialené zvyčajne tri stopy – v tzv. dýchacej zóne. Keď sme v tomto období s nízkou vlhkosťou, tá malá vlhkosť obklopujúca vírus sa vyparí, takže vírus zostane vo vzduchu dlhšie a osoba, ktorá je dostatočne blízko, ho môže ľahšie vdýchnuť,“ skonštatoval.

Článok pokračuje pod reklamou


Niektorí ľudia si myslia, že náchylnosť na choroby v tomto období súvisí viac s chladom a dažďom. Profesor Stephen Morse z newyorskej Columbia University tvrdí, že to nie je pravda a doktor Jaime Friedman zo San Diego dodal, že sa tento mýtus rozšíril pre slabé pochopenie toho, ako vírusy fungujú.

Doktor Jeffrey Klausner z Kalifornskej univerzity v Los Angeles pridáva aj tretí skutočný dôvod toho, prečo sme v tomto období na choroby náchylnejší – chýba nám dostatočne vystavenie sa slnečnému žiareniu, čím si oslabujeme imunitu.

„Úloha slnečného žiarenia je slabo pochopená, no ultrafialové lúče zo slnka sú známym dekontaminantom. Aj v minulosti bolo vystavovanie sa slnku využívané na liečenie pacientov s tuberkulózou predtým, ako na scénu prišli antibiotiká,“ poznamenal.

Ako znížiť riziko ochorenia?

Podľa Centra pre kontrolu a prevenciu chorôb je najlepším spôsobom, ako sa vyhnúť vírusovým ochoreniam, pravidelne si umývať ruky s mydlom v trvaní minimálne 20 sekúnd a vyhýbať sa dotykom neumytých rúk s tvárou, očami, nosom alebo ústami. V domácnosti by ste mali predmety, ktorých sa často dotýkate, čistiť dezinfekciou – napríklad kľuky na dverách.

Taktiež by ste sa mali vyhýbať kontaktu s ľuďmi, ktorí kašlú alebo smrkajú. A aj rady starých mám majú svoj význam – mali by ste sa v zime obliekať teplo, mať v strave dostatok potrebných živín, piť veľa vody a vyhýbať sa vyčerpaniu. Keď už ochoriete, zostaňte doma a nešírte chrípku medzi iných.


Zdieľaj na FB Zdieľať na Facebooku

Užitočné nástroje

Výpočet: Index telesnej hmotnosti (BMI)Výpočet BMIVýpočet: Maximálna váha pre 1 opakovanieVýpočet maximálkyVýpočet: Bazálny metabolizmusVýpočet BMREnergetické tabuľkyEnergetické tabuľky
Vylúčenie zodpovednosti:
Informácie uverejnené v článkoch nie sú náhradou rád špecializovaného doktora a majú len informatívny charakter. Nezodpovedáme za zranenia a ujmy, ktoré pri ich využití nastanú. Pred ich aplikovaním odporúčame konzultáciu s lekárom alebo iným odborníkom!
SlovakFitness.sk je online magazín, ktorý začal v roku 2013 s cieľom pomôcť svojim návštevníkom vybudovať krajšie telo, lepšie zdravie a vyššie sebavedomie.

© 2013 - 2024 SlovakFitness.sk

InstagramFacebookYoutube
SlovakFitness.sk
TOPlist