Okrem zdravotných prínosov by totiž granátového jablko alebo jeho šťava, mohli mať prospešný účinok aj na športovú výkonnosť. Mnoho ľudí predpokladá, že zlepšuje tréningy a dokonca podporuje rast svalovej sily. Ako tomu v skutočnosti je?
Cvičenie je skvelé na posilňovanie svalov i zdravia, ale zároveň vytvára na telo stres. V závislosti od tréningovej intenzity sa zaťažujú naše svaly, väzivá, bunky i centrálny nervový systém.
Normálnou odozvou tela na tento stres je, že vyplavuje zápalotvorné chemikálie, zvyšuje svalovú bolesť a znižuje energiu. A práve športovci, ktorí by tento efekt chceli utlmiť, budú ťažiť zo šťavy z granátového jablka.
Veľké množstvo polyfenolov a quercetínu, ktoré obsahuje granátové jablko, podľa vedcov skutočne zlepšuje cvičebnú výkonnosť a svalovú silu. Toto ovocie pritom obsahuje aj nitráty, ktoré sa tiež hodia ľudom, ktorí pravidelne cvičia.
Teraz si to preberme jednu látku po druhej:
Polyfenoly sú fytochemikálie s antioxidačnými vlastnosťami, ktoré ovociu dodávajú svoju výraznú farbu. Medzi ich vlastnosti patrí znižovanie zápalov a ochrana srdcovocievneho zdravia. Jeden z nich, kyselina gáliová, zlepšuje svalovú regeneráciu a silu.
Quercetín je bioflavonoid, ktorý tiež znižuje zápaly, pomáha z teľa odbúravať toxíny a znižuje poškodzovanie buniek v tele. Tiež podporuje regeneráciu svalov a zlepšuje športovú výkonnosť.
Nitráty sa v tele menia na kysličník dusnatý, ktorý rozširuje naše cievy a zlepšuje transport kyslíka do svalov. Vďaka tomu pracujú efektívnejšie a človek má počas cvičenia zlepšenú kardiorespiračnú kapacitu.
A teraz ešte jedna zaujímavá praktická štúdia. Ammar a kolektív v roku 2016 zistili, že elitní vzpierači významne zvýšili tréningové ukazovatele, ak prijímali šťavu z granátového jablka v porovnaní s tými, ktorí pili len placebo. Zvládli cvičiť dlhšie a dvíhať väčšie váhy. Zároveň hlásili menšiu svalovicu a rýchlejšie zotavovanie. A koľko šťavy denne vypili? Trikrát 2,5 deci.
Čítať ďalší článok:
Cvičenie doma: Týchto 5 chýb sa dopúšťate najčastejšie