„Keď nebudete mať dostatok spánku, začnete tak trochu v jame,“ povedal fyziológ Jim Pate z Centre pre zdravie a ľudskú výkonnosť.
Je možné sa z tejto jamy dostať a absolvovať tréning?
Štúdia zverejnená v žurnále Medicína a veda v športe a cvičení sa zamerala na cyklistov a zistila, že tí, ktorým chýbal spánok, sa vzdávali podstatne skôr, ako tí, ktorí sa vyspali do ružova. No, prežili to a vy to prežijete tiež.
Ak sa zobudíte nevyspatí, môžete sami seba presvedčiť, že najlepším riešením bude dať si prestávku a tréning vypustiť. Ak by ste si aj zacvičili, potom by ste neskôr cez deň boli ako mŕtvi, pravda? Nie.
Tréning je práve jednou z najlepších ciest k tomu, aby ste unavenému mozgu dodali šťavu. Potvrdzuje to aj štúdia Univerzity v Georgii. Vedci zistili, že vyčerpaní dobrovoľníci, ktorí si zacvičili v miernej intenzite, zažili významný pokles únavy. Oddelený výskum zase prišiel na to, že 10 minút chôdze do schodov vám zvýši pozornosť rovnako efektívne, ako 50 mg kofeínu.
Ak si chcete teda zacvičiť aj po nekvalitnom spánku, choďte do toho. Avšak, necvičte príliš tvrdo, príliš intenzívne. Deň po zlom spánku nebude zameraný na lámanie osobných rekordov, ale skôr na to, aby ste nevypadli z tempa, udržali si pokroky a nabili sa trochou energie.
Pate tiež radí, aby ste nerobili žiadne cviky, ktoré zahŕňajú mobilitu, stabilitu, a aby ste sa vyhli rozvoju zručností. Treba zohľadniť to, že nedostatkom spánku bude negatívne ovplyvnená vaša koordinácia. Preto by ste cviky, ktoré ju vyžadujú, mali z bezpečnostných dôvodov vypustiť.
Zdroj: Mens Health
Čítať ďalší článok:
Ako si vypočítať množstvo kalórií potrebných na schudnutie? Zdieľať na Facebooku