Vášmu srdcu prospeje fyzická aktivita priamo i nepriamo – tým, že vám bude zlepšovať náladu a redukovať hladinu stresu. Srdce vám pritom vo forme udržia nasledujúce tri formy cvičenia, ktoré k jeho posilneniu vplývajú najvýraznejšie.
Aeróbne cvičenie
Asi nikoho neprekvapí, že na prvom mieste sa nachádza aeróbne cvičenie (beh, bicyklovanie, plávanie...), ktoré je základom pri podporovaní kondície. Tento druh cvičenia postupne a pomerne rýchlo zvýši tep vášho srdca, prúdenie krvi a okysličovanie tela.Tiež stimuluje produkciu kysličníka dusnatého, ktorý prirodzene rozširuje cievy, čím zlepšuje ich priechodnosť a uľahčuje tak srdcu jeho prácu. Pravidelné aeróbne cvičenie pomáha aj znižovať hladinu krvného tlaku a cholesterolu. Vyplavuje odpadné látky z tela a reguluje krvný cukor.
Posilňovanie
Možno si to niekto ani neuvedomuje, ale aj pri posilňovaní dochádza k podporovaniu srdcovocievneho zdravia. Väčšie množstvo svalov podporuje metabolizmus, vďaka čomu spálite viac kalórií v pokoji a obmedzíte efektívnejšie hladinu tuku, ktorý môže byť skladovaný aj vo vnútorných orgánoch, čím sa zvyšuje riziko srdcovocievnych problémov.Zároveň, pri poctivom a intenzívnom silovom tréningu dokážete aj zvýšiť srdcový tep, čím dosiahnete podobné účinky na celý systém ako pri aeróbnom cvičení. Nečudo, že niekto činky využíva aj na „železné kardio“.
Strečing
Strečing je natoľko podceňovaný, že by asi nikomu nenapadlo, že bude figurovať v tomto prehľade. Aj uvoľnenie svalov a kĺbov však môže podporiť výkonnosť vášho srdca. Redukuje svalové napätie, čím podporuje prietok krvi v tele, a tak srdce nie je natoľko zaťažované. Znižuje sa krvný tlak a efektívnejšie sa bojuje proti zápalom.Zároveň platí, že strečingové cvičenie môže upokojovať aj vašu myseľ, vďaka čomu budete mať menšiu hladinu kortizolu, stresového hormónu, ktorý škodí aj vášmu srdcu.
Čítať ďalší článok:
Pitie a zvyky, ktoré vám poškodzujú pečeň