InstagramFacebookYoutube
Výživa

Ako sociálne siete vplývajú na kvalitu stravovania?

1. 3. 2022
Ako sociálne siete vplývajú na kvalitu stravovania?
Sociálne siete zmenili v našich životoch veľa vecí za krátky čas. Často je však prehliadané to, ako vplývajú na našu diétu. Sarah Garoneová priniesla možné pozitívne i negatívny vplyvy.

Ľudia trávia narastajúci čas na sociálnych sieťach, ako sú Facebook, Instagram či Twitter. Tie sú zdrojom informácií, ktoré nás môžu ovplyvniť pozitívne i negatívne vo viacerých smeroch. Výživa nie je výnimkou.

Pozitívny vplyv sociálnych sieti na výživu

Podporujú a inšpirujú – keď sledujete ľudí, ktorí idú príkladom v zdravom stravovaní, môže vás to stimulovať k pozitívnej zmene.

Článok pokračuje pod reklamou


Poskytujú zručnosti a informácie – ak chcete spracovať zdravé jedlo a nie ste si istí spôsobom, potom tu máte YouTube. Ak potrebujete stravovací plán na týždeň s nízkym obsahom sodíka, vsadíte na Pinterest. Vďaka sociálnym sieťam je prístup k informáciám o niečo ľahší.

Tvoria pozitívnu komunitu – nepopierateľným plusom sociálnych sieti je, že dokážu vytvoriť a zomknúť komunitu rovnako zmýšľajúcich ľudí. Aj výskumy ukazujú, že keď trávite čas v takejto komunite, chudne sa vám ľahšie.

Prinášajú vám nové veci – niekedy na vás vyskočí recept na zdravý a chutný pokrm, o ktorom by ste inak nevedeli. Pár klikov vám prinesie nové jedlá, ingrediencie či výživové filozofie.

Negatívny vplyv sociálnych sieti na výživu

Rozptyľujú – nie je to chyba samotných sociálnych médií, ale ich využitia. Ak obedujete a popritom si čítate statusy, môže ľahšie dôjsť k prejedeniu. Keď jete, mali by ste sa venovať len jedeniu.

Vytvárajú nereálne očakávania – sú nástrojom na zviditeľňovania a influenceri väčšinou nezdieľajú to zlé, ale len pozlátku. To vytvára dojem, že vy musíte robiť niečo zle. A platí to aj o strave. Začnete spochybňovať svoje zvyky, budete sklamaní, keď vaše jedlo nebude ako to na obrázku, budete napodobňovať rôzne osoby bez ohľadu na to, aby ste zohľadnili váš vlastný život.

Vplývajú na nás viac ako si uvedomujeme – sociálne siete sú výborným nástrojom na propagáciu rôznych kníh, jedálničkov, tréningov, kurzov, nástrojov... Sú cielené na vás, a tak vás ľahšie môžu zmanipulovať a ovplyvniť vaše nákupné a stravovacie zvyky bez toho, aby ste si to uvedomili.

Môžu podporovať stravovacie poruchy – vedci zistili, že najmä u mladších ľudí dokáže využívanie sociálnych sieti viesť k poruchám so stravovaním. Idealizujú si totiž nerealistické štandardy alebo prijímajú kritické komentáre na ich zovňajšok. Citlivejšie v tomto smere sú dievčatá.


Zdieľaj na FB Zdieľať na Facebooku

Užitočné nástroje

Výpočet: Index telesnej hmotnosti (BMI)Výpočet BMIVýpočet: Maximálna váha pre 1 opakovanieVýpočet maximálkyVýpočet: Bazálny metabolizmusVýpočet BMREnergetické tabuľkyEnergetické tabuľky
Vylúčenie zodpovednosti:
Informácie uverejnené v článkoch nie sú náhradou rád špecializovaného doktora a majú len informatívny charakter. Nezodpovedáme za zranenia a ujmy, ktoré pri ich využití nastanú. Pred ich aplikovaním odporúčame konzultáciu s lekárom alebo iným odborníkom!
SlovakFitness.sk je online magazín, ktorý začal v roku 2013 s cieľom pomôcť svojim návštevníkom vybudovať krajšie telo, lepšie zdravie a vyššie sebavedomie.

© 2013 - 2022 SlovakFitness.sk

InstagramFacebookYoutube
SlovakFitness.sk
TOPlist