InstagramFacebookYoutube
Pre ženy

Týchto päť cvikov by ste mali z tréningu vynechať

Autorka: Lucka  /   4. 6. 2022
Týchto päť cvikov by ste mali z tréningu vynechať
To, že sú populárne a prinášajú výsledky, nevyhnutne neznamená, že by mali byť súčasťou vášho tréningu. Reč je o cvikoch, ktorých potenciálne riziká pri dostupných alternatívach nestoja za potenciálne prínosy.

Ak cvičenie nie je pre vás formou prípravy na súťaže, ale chcete si len tvarovať telo pre vlastné potešenie a zároveň upevňovať svoje zdravie, mali by ste si do tréningu vyberať len tie cviky, ktoré sú pre vás čo najprínosnejšie a najmenej rizikové. Buďte rozumné a dajte zbohom nasledujúcim piatim cvikom.

Ľahy-sedy

Ide o veľmi jednoduchý cvik, ktorý vídame často robiť už deti. Napriek tomu, že je taký rozšírený, môže vám celkom ublížiť, ak sa nevykonáva správne. V riziku nie je len oblasť krížov, ale aj krku. Nie je to pritom až taký efektívny cvik na brucho – dokonca je jedným z najhorších v tomto smere. Nahradiť sa dá skracovačkami.

Článok pokračuje pod reklamou


Pozri aj: Ľah-sed vs. skracovačky. Ktorý cvik na brucho je efektívnejší?

Sťahovanie hornej kladky za hlavu

Pri tomto cviku sú ramená v takej pozícii, že dochádza k preťažovaniu rotátorovej manžety, pri ktorom hrozí riziko zápalov a stačí jeden zlý pohyb, aby ste sa zranili. Bezpečnejšou a nemenej efektívnou alternatívou je sťahovanie hornej kladky k hrudníku.

Tlaky veľkej činky za hlavou

Opäť je tu pohyb za hlavou a rovnaké dôvody, prečo by ste sa mu mali vyvarovať. Tentokrát je rôzne len to, že nejde o sťahovanie, ale tlaky. Pri ťažkých váhach je pritom väčšie aj riziko zranenia. Bezpečnejšou alternatívou sú tlaky s jednoručkami v sede.

Predkopávania v sede

Prakticky to nie je najrizikovejší cvik a svoje miesto v tréningu si obháji, no ak vám záleží na minimalizovaní rizika, mali by ste sa zamyslieť nad tým, že môže spôsobiť zápal väziva, ktoré spája jabĺčko s kosťou. Nič pritom cviku nepomôže ani technika vykonávania, keďže pohyb je fixný. Bezpečnejšie je robiť staré dobré drepy, no s korektnou technikou.

Bicepsové zdvihy s veľkou činkou a rovnou tyčou

Opäť celkom populárny cvik, pri ktorom na prvý pohľad nemôžete urobiť nič zle, ak nepreceníte svoje sily. Opak je však pravdou. Ak je tyč rovná, trpia tým vaše zápästia a lakte. Preto je lepšie pri bicepsových zdvihoch používať jednoručky alebo obojručnú činku s EZ tyčou, pri ktorej budú lakte v prirodzenejšej polohe.


Zdieľaj na FB Zdieľať na Facebooku

Užitočné nástroje

Výpočet: Index telesnej hmotnosti (BMI)Výpočet BMIVýpočet: Maximálna váha pre 1 opakovanieVýpočet maximálkyVýpočet: Bazálny metabolizmusVýpočet BMREnergetické tabuľkyEnergetické tabuľky
Vylúčenie zodpovednosti:
Informácie uverejnené v článkoch nie sú náhradou rád špecializovaného doktora a majú len informatívny charakter. Nezodpovedáme za zranenia a ujmy, ktoré pri ich využití nastanú. Pred ich aplikovaním odporúčame konzultáciu s lekárom alebo iným odborníkom!
SlovakFitness.sk je online magazín, ktorý začal v roku 2013 s cieľom pomôcť svojim návštevníkom vybudovať krajšie telo, lepšie zdravie a vyššie sebavedomie.

© 2013 - 2022 SlovakFitness.sk

InstagramFacebookYoutube
SlovakFitness.sk
TOPlist