InstagramFacebookYoutube
Zdravie

Ako sa lepšie vyspať? Odstráňte tieto zvyky, ktoré ničia váš spánok

9. 9. 2022
Ako sa lepšie vyspať? Odstráňte tieto zvyky, ktoré ničia váš spánok
Máte problémy so spánkom? Neviete rýchlo zaspať a v noci sa budíte? Vstávate nevyspatí? Možno vám pomôže len to, ak sa znavíte niektorých zvykov, ktorých súvislosť s kvalitným spánkom si nemusíte ani uvedomovať.

Aby ste sa vyspali čo najlepšie, snažte sa dať pozor na nasledujúcich 10 vecí, ktoré možno robíte.

Spíte príliš krátko alebo príliš dlho

Či už ste mladým alebo starým človekom, nemali by ste spávať menej ako sedem hodín za noc. Ani to, že už ste starší, neznamená, že nepotrebujete tak dlho spávať. Spánok netreba brať za stratu času, pretože môže predlžovať život. Zároveň však nepomáha ani to, ak spíte príliš dlho. Ak spíte viac ako deväť hodín za noc, zvyšuje sa u vás riziko rozvoja demencie.

Článok pokračuje pod reklamou


Pred odchodom do postele pozeráte do obrazovky

Veľkým neduhom súčasnosti je používanie mobilného telefónu, tabletu či notebooku v posteli. To a ani sledovanie televízie menej ako hodinu pred spaním kvalite vášho spánku neprospeje. Lepšími činnosťami v posteli sú čítanie papierovej knihy, písanie si denníka či rozhovor s partnerom.

Večer ste si trochu vypili

Mnoho ľudí stále žije v presvedčení, že alkohol im pomôže rýchlejšie zaspať, pretože budú uvoľnenejší. V skutočnosti však narúšajú kvalitu svojho spánku a to dosť výrazne. Vedci už viackrát dokázali, že alkohol skracuje fázy hlbokého spánku, a tak sa počas spania dostatočne nezregenerujete.

Chrápete a nič s tým nerobíte

Chrápanie nie je len problémom tých, ktorí ho musia počúvať. Môže byť príznakom vážneho zdravotného problému, spánkového apnoe. Pri ňom dochádza k zadržovaniu dychu, čo môže viesť k únave po zobudení i vyššiemu krvnému tlaku a iným zdravotným komplikáciám.

Užívate tabletky na spanie

Tabletky na spanie sa zdajú ako jednoduché riešenie vášho problému, no nemali by ste sa na ne spoliehať. Niektoré štúdie spojili ich pravidelnú konzumáciu s vyšším rizikom rakoviny a smrti. Lepšími stratégiami na urýchlenie zaspávania môžu byť relaxácia, meditácia a vyhýbanie sa modrému svetlu.

Nesprávne si cez deň zdriemnete

Na tom, že si cez deň zdriemnete, nie je nič zlé. Ak to však urobíte popoludní príliš neskoro, bude sa vám večer ťažšie zaspávať. Zdriemnite si najneskôr o štvrtej popoludní a nie na viac ako 25 minút, inak budete groggy.

Chodíte spávať s plným žalúdkom

Ak sa pred odchodom do postele poriadne najete, zvýši to riziko pálenia záhy. Okrem toho bude intenzívne prebiehať proces trávenia. To môže viesť k problémom so zaspávaním alebo k chrápaniu. Nejedzte nič ťažké menej ako tri hodiny pred spánkom.

Nestaráte sa dostatočne o vankúše a posteľnú bielizeň

Nie len návliečky, ale aj váš vankúš by ste mali pravidelne prať – raz za polroka. A okrem toho, odborníci radia aj to, aby ste ho každé dva roky nahradili novým. Zabránite tým alergickým reakciám na roztoče a zároveň redukujete riziko bolesti krku. Posteľnú bielizeň by ste mali meniť každé dva týždne.

Neskoro cvičíte alebo necvičíte vôbec

Ak pravidelne cvičíte, tak robíte veľmi dobrú vec pre svoje telo. Cvičenie totiž nepomáha len k budovaniu krajšieho a zdravšieho tela, ale pomáha vám aj rýchlejšie zaspať a kvalitnejšie sa vyspať. Stačí pritom už len 10 minút cvičenia. Treba však dávať pozor na to, aby ste necvičili intenzívne menej ako hodinu až dve pred odchodom do postele, inak možno budete mať problém so zaspávaním

Spávate v nesprávnej polohe

Mnoho ľudí zaspáva na bruchu, čo nie je dobré, pretože to spôsobuje bolesti chrbtice a krku. Zároveň to sťažuje dýchanie. Tiež nie je dobré spávať s domácim miláčikom, pretože tiež kompromitujete svoju polohu spánku. Najlepšie je spať na boku.

A ešte jedna rada – ak nemôžete zaspať, nesiľte to. Po 20 minútach sa postavte z postele, prečítajte si niečo v časopise alebo knihy, prípadne si vypočujte obľúbenú pesničku, a potom sa vráťte do postele a skúste znova zaspať. Nepozerajte sa však do obrazovky.

Pozri aj: Lepší spánok – tieto jedlá a nápoje vám k nemu pomôžu


Zdieľaj na FB Zdieľať na Facebooku

Užitočné nástroje

Výpočet: Index telesnej hmotnosti (BMI)Výpočet BMIVýpočet: Maximálna váha pre 1 opakovanieVýpočet maximálkyVýpočet: Bazálny metabolizmusVýpočet BMREnergetické tabuľkyEnergetické tabuľky
Vylúčenie zodpovednosti:
Informácie uverejnené v článkoch nie sú náhradou rád špecializovaného doktora a majú len informatívny charakter. Nezodpovedáme za zranenia a ujmy, ktoré pri ich využití nastanú. Pred ich aplikovaním odporúčame konzultáciu s lekárom alebo iným odborníkom!
SlovakFitness.sk je online magazín, ktorý začal v roku 2013 s cieľom pomôcť svojim návštevníkom vybudovať krajšie telo, lepšie zdravie a vyššie sebavedomie.

© 2013 - 2023 SlovakFitness.sk

InstagramFacebookYoutube
SlovakFitness.sk
TOPlist