Veslovanie na trenažéri vás dokáže priblížiť k vášmu fitness cieľu bez ohľadu na to, o aký druh cieľu ide. Dá sa zjednodušene povedať, že pokrýva všetko. Toto je 7 hlavných prínosov veslárskeho trenažéra:
Precvičí celé telo – pri veslovaní je v aktivite viac svalov, ako pri behaní. S inými bežnými formami kardia takýto vplyv na precvičovanie celého tela nezažijete. Nejde pritom len o posilnenie svalov, ale aj zlepšenie koordinácie celého tela. To potom využijete pri cvikoch, ako sú trhy či drepy.
Je šetrný ku kĺbom – pri veslovaní vaše kĺby nemusia znášať nárazy o zem, a preto je cvičenie na veslárskom trenažéri šetrnejšie a dostupnejšie širšej skupine ľudí. Neprichádza pritom o efektívnosť pri budovaní kondície.
Umožňuje HIIT – možno to niekoho prekvapí, ale veslársky trenažér neposkytuje len možnosť tréningu v miernej, resp. konštantnej intenzite. Bez problémov na ňom zvládnete aj vysoko intenzívne šprinty a intervaly.
Pozri aj: Tréning na veslárskom trenažéri, ktorým spálite množstvo kalórií
Zlepšuje ťah – mnoho ľudí si myslí, že veslovanie je o príťahoch. A hoci je to pravda len z časti, dokáže vám zlepšiť aj vašu ťahovú silu a vytrvalosť. Počas každého tréningy urobíte neskutočné množstva horizontálnych príťahov.
Zlepšuje tlak nohami – ak veslujete poriadne, tak do aktivity zapájate aj nohy, vďaka čomu zlepšujete ich tlakovú schopnosť. Pri intenzívnych intervaloch sa pritom naučíte robiť tlaky nohami skutočne rýchlo a výbušne. Pri nižších intenzitách zase môžete zlepšiť vytrvalosť nôh, pretože je to, akoby ste cvičili vysoký počet opakovaní Leg pressu.
Posilňuje mentálnu stránku – či už budete na ňom robiť vysoko intenzívne šprinty alebo vytrvalostné 2000-metrové veslovanie, bude to pre vás veľká mentálna výzva. Každý dokončený tréning vás preto mentálne posilní. Veľa ľudí tento vplyv tréningu podceňuje, ale je to tak. Vybudujete si lepšiu disciplínu, húževnatosť a sebadôveru.
Je všestranný – na veslárskom trenažéri môžete zlepšovať svoju výbušnosť i vytrvalosť. Posilňujete na ňom svaly i pálite tuky. Môžete na ňom cvičiť dlho i intervalovo. Dokonca na ňom môžete cvičiť aj čiastkovo – len nohami alebo len hornou časťou tela, ak vás trápi nejaké poranenie. A je výborné ako nástroj regenerácie či zahrievanie pred silovým tréningom. Nehovoriac o zlepšovaní kondície či koordinácie. Urobí z vás komplexného športovca.
Čítať ďalší článok:
Tréning legendy (49. časť) – Chris Dickerson a tréning chrbta Zdieľať na Facebooku